Nemrég járt Pesten a Pannon Borrégió 25 legjobb bora, borászokkal együtt. Több szempontból is érdekes volt számunkra a dolog: egyrészt most névvel és címkével kóstolhattuk azokat a borokat, amelyeket a versenyen csak vakon, másrészt minden borhoz egy arcot is kaptunk. Legfontosabb szerintünk az, hogy sok nagyon jó ár/érték arányú bor került a Top25-be. Mindet nem volt időnk végignyalni, válogatnunk kellett.
Az Ybl palota jó helyszínnek bizonyult a Pannon Top 25 budapesti bemutatkozójának: szép a belső udvar, elég tágas egy ilyen rendezvényre, és ami a legfontosabb: végre rájött valaki, hogy az ilyen kóstolókon jó dolog, ha le lehet ülni. Itt mindenki talált magának asztalt, széket, és piheghetett egy kicsit a top borok között.
A szervezők két listát adtak: egyet ábécé sorrendben, a másikat a Pannon Borrégió elnöke, Schmidt Győző állította össze, szubjektív kóstolási sorrend ajánlattal. Nem rossz ötlet, némi támpont. És nem csak azoknak, akiknek segítség kell, nekünk is bejött. A belépővel bilétákat kapott az ember, minden bornál le kellett tépni egyet ? a gond csak az volt, ha valaki nem ábécé sorrendben ment, hanem pl. Schmidt úr javallata szerint. Ekkor a bilétákat összevissza keresgélni kellett, egy négyzetcentisek lévén ez nem volt éppen egyszerű feladat. Mindegy, az esemény egyetlen gyenge pontja ez volt, és erre is lesz jobb megoldás jövőre, ilyen apróságon ne akadjunk fenn.
Az sem zavart minket, hogy 4-6 óra között nem volt éppen teltház, mert így lehetett beszélgetni mindenkivel. Viszont zavarta gondoljuk a szervezőket, és a megjelent borászokat is, azért nem mindennap keveredik Pestre Villány, Szekszárd, Pécs és Tolna ? meg Dél-Balaton ? 25 legjobb borának készítője. Nekünk nagy szomorúságunkra nem jutott másfél óránál több, ezért válogatnunk kellett, ami bizony igen nehéz volt.
Danubiana Tolnai Zöldveltelini és Balatonboglári Chardonnay 2008
Elsőként a legjobbak közé számunkra abszolút meglepetésként bekerült Danubiana asztalánál álltunk meg. Nem csak, hogy bekerültek, de két borral is. A nyolcas Zöldveltelini és Chardonnay mindketten illatbomba, reduktív borok, határozottan jó ár/érték arányban – kár, hogy mi magyarok ezekből nem kapunk, mert alapvetően a német piacra készülnek. Na bumm, pedig a veltelini 500-700 forint között, a chardonnay pedig 700-1200 forint között mozog. A veltelini télleg zöld, illatban-ízben egres, zöldalma, némi citrussal, hersegő savakkal, némi barackossággal a végén. Nem csoda, hogy az osztrákok tökélyre vitték a marketingjét is, igazi frissítő bor. A chardonnay szép telt testű, ellenben nem fáradt, sőt igen friss, alapvetően zöldgyümölcsös, őszibarackos az egész. Fát nem látott, egyesek szerint jól állna neki, de ez nem erről szól. Szép utóíz, érett barackos jegyek a szájban, ropogós savak.
Lisicza Pécsi Cirfandli 2007
Lisiczáék nagy kedvenceink már régen, a rókás sauvblanc sokszor kisegített tavasszal és nyáron, ha hirtelen nem jutott eszünkbe, mit vigyünk magunkkal vacsorára. A cirfandli, melynek persze semmi köze a zinfandfelhez, őshonos fajta, csak Pécs környékén terem, meg valahol Ausztriában, de ez most teljesen lényegtelen. Ami a lényeg: mézes, pézsmás, fűszeres, intenzív illata van a bornak, tobzódnak benne az érett gyümölcsök, a töppedt szemek. Három különböző szüretből készült a bor, testes, parfümös ízben is, a végén érezhető némi oxidációs jelleg. Mostanában egyre népszerűbb a cirfandli, sokan kísérleteznek vele, bár érthető, hogy eddig a nagy reduktív hullámban miért nem volt olyan népszerű – híján van bármiféle frissítő jellegnek, olyan mintha egy alkoholos parfümös üveget nyalogatna az ember. Ennek ellenére egyedi és izgalmas dolog, csak az alkalmat kell rá megtalálni. 3200 forint.
Mestrineli Dunaszekcsői Chardonnay Barrique 2008
Kövezzenek meg, köpködjenek le, nevessenek ki, de róluk még soha életünkben nem hallottunk, akárcsak Csülök a Nagy Levinről. Pedig, ahogy Rejtőnél is, nagy kár, most már nem felejtjük el. Apa és fia nagy lelkesedéssel hozták létre ezt a mély citromszínű, bodzás és őszibarackos illatú bort, melynek ízében is valami enyhe mentás, csalános jelleg van. Vajasság is jelentkezik és némi fűszer ? ami nem véletlen, hisz, a címke is mondja, hogy barikk. Na de kérem, nem mindegy ám, hogyan fázunk. Ők például betétdongát használnak, méghozzá zempléni tölgyből, szépen, diszkréten. Pont elég is. Bruttó 1600-1800 forintért egy ajándék, de tényleg. A birtok még nem régi, 3 éve foglalkoznak borászattal, most telepítettek, eddig felvásárolt szőlőből dolgoztak. Várjuk a folytatást.
Bujdosó Aranyhíd Tramini 2007 és Ibituba 2006
Bujdosóék vendégként vettek részt a Pannon Top25 versenyen, de megérte nekik eljönni: a dél-balatoni borászok két bora is a legjobb 25 közé került. Az Aranyhíd Traminit 2007 október 2-án szüretelték, a szőlő több mint 50 százaléka mazsolás szem volt, botritisz nélkül. A vizipusztai Csiriptetőn lévő 20 hektáros ültetvény bora így birses, narancshéjas illatú, ízében is tobzódik a virágos, rózsaolajos jegyektől. Telt, 5,5-6 gramm savval, hosszú utóízzel, túlérett mazsolás jegyekkel a végén, 2800 forintért nálunk beelőzi rengeteg, két-háromszor drágább desszertbor társát.
Az Ibituba Cabernet Sauvignon 2006 a pince vörös zászlósbora, élénk közepesen intenzív színnel. A balatonlellei Kishegyről származó szőlő 100 százalék újhordóban érlelődött, érdekes, Bujdosóék is zempléni tölgyet választottak, Kalina Gábor tállyai kádár keze munkáját. Friss, piros- és feketebogyós gyümölcsös illat és ízvilág, némi feketebors kíséretében, közepes tanninnal és savval. A fa nagyon szépen támogatja az aromákat, diszkrét vaníliát kölcsönöz nekik. Főleg egy villányi-szekszárdi mezőnyben tűnik ki, elegáns, kecses bor. 3600 forintért.
Günzer Villányi Ördögárok Cuvée 2007
Tiszta fekete mag, élénk rubin éllel, Günzerék konyhájáról. Összesen 4,5 hektár területről készül 10 ezer palack ebből a házasításból, amely lehetne bordeaux-i blend is, ha nem kadarka lenne benne cabsav helyett. Így aztán kap egy kis fűszert a kadarkától a dolog. Intenzív illat, nagyon érett gyümölcsökről árulkodik, egy leheletnyivel soknak érezni az alkoholt, de kóstolásnál kiderül, hogy nem lóg ki. Meleg, szuper módon összecsiszolódott cucc, a merlot édességével és a cabfranc csokijával, tobzódik az áfonyától is. Nagy villányi, 5400 forintért.
Prantner Szekszárdi Cuveé 2007
Egy nagy felfedezettünk, bár Prantnerék már rég jelen vannak ? és nem csak a szekszárdi szcénában -, nyerik a medálokat sorra, mégsem ugrották még meg az ismertség láthatatlan lécét, pedig nem a boraikon múlik. A hetes cuvée is egyik kedvencünk, kékfrankos alapra felhúzott cabsav, merlot, kadarka mix, mely akár bikavér néven is szerepelhetne, ha lenne benne legalább 10 százalék kadarka, de nincs. Csak fűszernek tettek bele kicsit. Prantnerék összesen 10 hektár szőlővel gazdálkodnak, ezt a küvét 3 éves és 2 éves hordókban érlelték, ami nem tett rosszat neki, annak ellenére, hogy sokan szeretik a füstös fás jegyeket, ez a közepes testű bor ezt nem viselte volna el. Sav markáns, tannin lecsiszolódott és közepes, tiszta, friss gyümölcsök jönnek a borból, plusz az említett kadarkás fűszerek. Igazi, jóivású vörösbor, szépen összecsiszolva, megérdemelt helyen a huszonötben ? mindössze 1600-1800 forintért.
Szeleshát Három Fiú Szekszárdi Cuvée 2007
Szelesháték a szekszárdi borvidék új, igen ígéretes pincészete, várdombi központtal. Várdombon áthaladva a pincészet új épülete pontosan definiálja a filozófiát: hagyományokra támaszkodás, az új technológiák diszkrét használata, impozáns, de nem hivalkodó és csiricsáré borok készítése. A birtok nevét a Szekszárdtól délre fekvő Szeleshát dűlőről kapta, a pincészet első tőkéit a 2001-ben telepítette. Jelenleg 20 hektáron termesztenek kizárólag kékszőlőt, csak saját szőlőből dolgoznak. Eddig eladásra készítettek bort, nemrég határoztak a piacra lépésről. Élénk, közepesen intenzív rubin szín, brutál érett gyümölcsös illat. (Merlot 55%, Kékfrankos 30% és Cabernet Sauvignon 15% házasítása.) Másod, harmad töltésű francia tölgy hordóban érettek külön-külön az alapok, majd házasításra kerültek és újhordóba 9 hónapra. A fa így sem lett sok, szuper a bor lecsengése, tényleg egy igazi nagy newcomer a szekszárdi borvidéken. 3300 forint.
Sauska Cuvée 7 Villány 2006
59 százalék cabsav, 41 százalék merlot ez a bor, amely tarol mostanság a borversenyeken, a Bormustrán is megkapta a kategória győztes és az összesített Champion címet is. Nem csoda, mert nagyon behízelgő a bor, az arányok is jól el vannak találva: a cabsav erejét csitítja a merlot édessége, sav és tannin igen markáns, az intenzív fűszeres, fekete és pirosbogyós gyümölcsös aromák pedig szétcsapnak a szájban. 6900 forint.
Ennyire volt időnk, sajnos, és maradtunk volna még, mert lett volna mit kóstolni. A többiek borait a huszonötből majd szépen végigjárjuk egyenként.
(fotók: Wéber Tamás)
Korábban: