Még anno, az Egerszóláti olaszrizling versenyen találkoztam Mátyás Andrással, személyesen és a boraival is. Izgalmas volt felfedezni egy felvidéki magyar családi pincészet borait, beszélgetni a családdal.
Mátyásék Kisújfalun gazdálkodnak, a Párkány és Komárom közötti dombságban központi helyet elfoglaló kisújfalusi szőlőhegyen. Dűlőik nagy része déli-délnyugati, lejtős kitettségű, egyedül a pinot noir található délkeleti fekvésben. A talajt itt löszös felszíni réteg takarja, melyet az erózió sok helyen már lemosott. Alatta magas mésztartalmú réteg található mészkővel és homokkővel keveredve, mélyebben szürkés agyagrétegekkel. A klímánkra jellemző a nagyon kevés csapadék, a dűlők nagy részén állandó a légmozgás.
A családnak már András gyerekkorától volt szőleje és bora, de csak saját fogyasztásra. András 2003-tól kezdett komolyabban foglalkozni borkészítéssel, 2005-ben kerültek először kereskedelmi forgalomba boraik (OBI engedéllyel). Az egy hektáros családi birtok mellé 11 ha-t vásároltak, az új ültetvény erdővel és természetvédelmi területtel határolt, 4-5 éves telepítés.
A természetközeliség fontos Mátyásék számára, ?Jobb, amit a természet visz végbe, mint ami mesterségesen készül?, hirdeti a pince filozófiája. Az ültetvényeiket ökológiai termesztésben művelik, egyelőre az átállási időszak második évében vannak, még egy év és már hivatalosan is palackozhatnak biobort. Négy éve lemondtak a fajélesztős erjesztésről, azóta csak spontán erjesztenek.
Mátyásék szükségesnek tartják, hogy boraik nagy része hordós érlelést kapjon. Ma már szerencsére kicsi az új hordók aránya, így a hordó nem ül rá borokra. Az 500, 300 és 225 literes hordók nagy része magyarországi kádároktól van (Dynamis, Europai Kádárok, Molnár, Trust), ezen kívül használt francia hordókat használnak. A friss, könnyedebb borok kóracél tartályban készülnek.
A család egyelőre az új telepítések után szeretne egy kicsit egyenesbe kerülni, utána a bővítésen gondolkoznak. Jelenlegi maximális kapacitásuk 20 ezer liter, de ezzel már nagyon szűkösen vannak.
Mátyás Pinot Noir Rosé 2011
Nem egy gondolkozós bor, nem is arra készült. Ellenben olyan nyári, vagy őszeleji meleg napokra, melyekből idén sokat láttunk. Egy kis pirosbogyós gyümölcsösség, némi fűszer, erőteljes savak, fröccsnek is kiváló.
Mátyás Királyleányka 2011
A címkén Feteasca regela szerepel, meglepő módon ez a királyleányka hivatalos elnevezése a szlovák bortörvény szerint. (Így akár magyarul is lehetne?) Fehérvirágos, akácos jegyekkel indít, amit citrusok követnek. Szájban is parfümös, kis narancsos, mandarinos beütéssel. Kedves fanyarsággal cseng le, a maradék szénsav jól áll neki.
Mátyás Sauvignon Blanc 2010
Orrban fehérszirmú virágok és zöldfűszerek (tárkony, kakukkfű), amit az alkohol némileg beárnyékol. Ezt torokban is érezni ? nem fekszi meg a bort, de egyértelműen jelen van. A csavarzár megtévesztő lehet, mert szájban nem egy könnyed borral találkozunk. Szép fanyarsággal, citrusokkal búcsúzik ez a bor is.
Mátyás Búcsi Tramini 2010
Tiszta és intenzív virágillat, szájban is koncentrált, egy kis mézesség, egy kis citrus, elegáns parfümösség. A citrusok közül itt is narancsot érezni, és némi ásványosság is felüti a fejét. Közepesen hosszú lecsengésű, izgalmas tramini.
Mátyás Nagyhegy Olaszrizling 2010
Illatban zöldalma, egres, enyhe zöldfűszeresség. Zamatban is az alma megy tovább, friss és reszelt sárgaalmás ízeket egyaránt felfedezni. Ehhez jönnek a citrusok, citrom és grépfrút. Szájban érezni ásványosságot is, koncentrált, elegáns, közepesnél hosszabb lecsengésű bort kapunk.
Mátyás Öreghegy Pinot Blanc 2010
Zártabb illattal nyit, diszkrét fahordós érlelést fedezni fel, de a virágok és citrusok viszik a prímet. Szájban elegáns, a test-sav-alkohol szép egyensúlyban, enyhe fanyarságot és hársos jegyeket érezni. Alapvetően a virágos aromák dominálnak, de sárgaalmás és fűszeres (fehérkömény, fahéj) és ásványos jegyeket is felfedezni. Érdemes szellőztetni kicsit, lassan adja ki magát. A korty hosszú, érett gyümölcsökkel és fűszerekkel búcsúzik.
Vidám, lelkes, a bort alázattal kezelő emberekre találtam Mátyásék személyében, akik nagyon jó irányt vettek fel tiszta, alapvetően visszafogott, de az adottságokat mutató boraikkal.