A Petrányi család elsődlegesen a vitorlázás szálaival kötődik már évtizedek óta Csopakhoz. Első nyaralójukat a Balaton-parthoz közel vették, aztán Petrányi István és felesége Piroska, az ezredforduló táján egy napsütéses, nyári napon véletlen-szülte, spontán sétát tett fenn, a Szitahegyen. ?Ide szőlőbirtok kell.? ? határozták el.
Petrányiék, amihez nyúlnak, azt szívvel és maximalizmussal teszik. Legyen szó akár hivatásukról, az autókról, akár hobbijukról, a vitorlázásról, akár szerelmükről, a csopaki birtokról. Jött a felszerelt pince, egy szőlész-borász csapat, majd a strandon a Kincses Bolt, és immár a villa mellett a Borterasz teszi teljessé a 15 éves történetet. Kevés dolog változott azóta a séta óta, de egy kis, 3,5 ha-os birtok életében rengeteg nagy döntés és fejlesztés történik ennyi idő alatt. A borászat olyan hobbi, ami nem rövidtávú hóbort, hosszútávon születik belőle érték: ehhez kitartó munka, türelem, sok törődés, és odafigyelés szükséges.
Az első látogatásom a pincészetnél pont erre a születésnapra esett, amikor egy családias sajtóút keretében Petrányi István és Piroska, Ripka Gergely és Ritecz János borász megmutatták a birtokot, a pincét és a borteraszt. Ritkán látni ennyire szépen rendben tartott és ilyen gonddal művelt szőlőt, mint ami itt található, István lelkesen mesélte, hogyan és milyen munkával érik el azt, hogy még ilyenkor is szinte levélrengeteg van a tőkéken.
A rendben tartott ültetvény mellett a kilátás a másik, ami tényleg pazar, nem csoda, hogy beleszerettek a helybe. November végén tavaszi meleg és napsütés fogadott minket, akár a teraszon ülve is ebédelhettünk volna.
A borok közül az egyik kedvenc a megérkezésünkkor kínált 2015-ös Tramini, ami kis maradékcukra mellett, gyümölcsös-rózsás aromákkal és élénk savakkal rendelkezik. A pincében kóstolt 2016-ost hasonló karakterűnek szánják. A rozé cuvée, amihez részben más területekről vásárolják az alapanyagot, meghökkentően pink színű, ígéretes alapanyag. A Furmint most még kérdőjel nekem, mind az elkészítés (sok hordó), mind a jelenlegi állapota miatt, kíváncsi vagyok, hogy palackozás és érlelés után milyen lesz.
A hat (!) fogásos ebéd mellé kínált borok közül a Kódex Olaszrizling Szitahegy 2014 tetszett a legjobban, elegáns, hűvös karakter, ami igazán szép komplexitást mutat. A kacsamájhoz füge ? és hagymalekvárral remekül passzolt. A sütőtökkrémleves édesebb karakteréhez illettek a 2012-es Olaszrizling érettebb aromái. A harcsapaprikás juhtúrós sztrapacskával annyira finom volt, hogy a 2013-as Traminire csak halványan emlékszem. Vegetáriánusként az oldalas helyett sült füstölt sajtot tettek elém, párolt káposztával és francia burgonyával, amihez 2013-as cabernet sauvignon járt. Semmi túlzás nincs a borban, nem lóg ki sem alkohol, sem hordó, igazán jó ivású, és ahogy most láttuk, remek gasztrobor is. A desszert körte a birtokról, karamell, vaníliafagyi, tejszínhab és mandula. Nem lehetett abbahagyni. A késői szüretelésű olaszrizling 2006-ból inkább különlegesség, (forgalomban nincs is) helyi desszerthez, helyi édesbort kóstolj. Nagyon jól jött ez után az ebéd után a tíz éves házi ágyas körte pálinka?
És hogy milyen főbb mérföldköveket voltak az elmúlt 15 évben?
2000: a 3,5 ha-os szőlőbirtokhoz megépül a pince, a szekszárdi Heimann Ferenc tervei alapján, de az első szüretelt gyümölcs még a falu másik végén kerül préselésre, egy addigra neves csopaki pincénél: a dugókon is Jásdi István neve szerepelt. A szintén vitorlázó Jásdival a pince mindenkori borásza, a vele sokat együttműködő Ritecz János hozta össze Petrányi Istvánékat.
2001: elkészül a Petrányi Villa, melyet Mueller Éva, Ybl-díjas építész tervezett. A szőlész Molnár Zoltán a kezdetek óta.
2002: Az első évjárat borai. Ekkor még Petrányi borhoz csak az juthatott, aki Fordot vett náluk. (Egy palack Petrányi bor azóta is jár minden egyes vásárolt autó mellé.)
2003: Az első Petrányi borok megjelennek a piacon kereskedelmi forgalomban is.
2009: A Villa alatti rizlingtábla helyére új szőlőfajta kerül, Syrah. A rizlingtábla pár méterrel arrébb, a bekötőút túloldalára kerül átoltásra, szelektált, öreg tőkék oltócsapjaival (a régi rizling utolsó bora Finálé néven került forgalomba).
2010: A csopaki strandon Petrányi Piroska borbisztrót tervez és meg is nyitja Kincses Bolt néven. Delikát finomságok, a strand legjobb kávéja és természetesen Petrányi borok.
2012: Palackba kerül első syrah. A siker nagyon meggyőző, fontos hivatkozási alapja lesz cabernet-jük is a csopaki vörösboros hagyományok újraértelmezésében. Készül egy nagyon testes, rizling a meleg évjáratból, a muskotályuk pedig az MTA Bora címet nyeri el ebből az évből.
2013: Lepalackozzák a pince első csavarzáras borát, a birtok (s a későbbi borterasz) feletti tiszta tramini ültetvény fele átoltásra kerül. Az új fajta, melyet elkezdtek tanulni, a remek savgyűjtő furmint, mely komoly múlttal rendelkezik Csopakon is.
2014: Esős, viszontagságokkal teli év, de átlátható, bejárható birtokméretünknek és a válogatásnak köszönhetően pár ezer palack bor ebből az évből is jutott. A 2014-es évből összesen 3 pince rizlingje kapja meg a Kódex minősítést, az egyik közülük a Petrányi Pince tétele.
2015: Herczeg Ágnes nemzetközi borakadémikus tanácsadója lesz a pincének (ő mutatja be Piroskáéknak Ripka Gergőt is). Megnyitja kapuit a panorámás Petrányi Borterasz.
2016: Szabó Krisztián a déli partról szegődött szakácsként csopaki borteraszra, és vele csinálják végig az első, sikeres nyári szezont, immár meleg konyhával, hétvégente napi menüvel. A tervek szerint szezonon kívül sem zár be a terasz. A Kódex Szitahegy bekerül a Michelin-csillagos Costes és BABEL éttermek degusztációs menüjébe is.