Pohárral is lehet rendelni a Chateau d?Yquemből bizonyos párizsi, monacói és francia Alpok-béli éttermekben. A neves sauternes-i pince akciójával a fiatalabbakat szeretné megszólítani.
A Decanternek nyilatkozó birtokigazgató, Pierre Lurton elmondta, hogy az ötletet a nagy champagne házaktól vették, akik szintén ezzel a módszerrel nyitottak a piacon. Egy fogyasztó így egy egész palack megvétele nélkül ünnepelhet egy kicsit, mondta.
Az Yquemet kiválasztott helyeken lehet pohárral kapni, a legendás párizsi mulató, a Castel Paris az egyik ilyen hely. Itt 50 euróba kerül egy pohárral. Az ötlet működik, Xavier Legrand a klub igazgatója szerint a fiatalabb korosztály is próbálgatja az illusztris italt, olyanok is, akik eddig ilyen drága Sauternes-t nem engedhettek meg maguknak. Legtöbbször előételekhez, aperitifnek vagy vacsora utáni italként fogyasztják, mondta.
Ha az ötlet a tervek szerint működik, kiterjesztik London, New York és Hong Kong bizonyos éttermeire is. Új, friss stílusban szeretnénk prezentálni a borunkat, ezzel pedig új nagyköveteket nyerünk neki, mondta Pierre Lurton.
Érdekes az Yquem akciója, már csak annak tükrében is, hogy régóta mondjuk: legalább Budapesten (de Londonban, New Yorkban, Hong Kong-ban is) biztosítani kellene állandó terepet a poharaztatott tokajiknak. Érdekes még marketing szempontból, hogy az Yquem nem akarja (nem tudja?) megfosztani magát az ?ünnepi ital? skatulyától. Champagne-ból sokan küzdenek ezzel, szerintük ezt a megkülönböztetést le kellene vetkőzni, ami nem könnyű feladat. A harmadik dolog, ami a hírben megfogott, szintén Tokajhoz, az aszúhoz és a kései borokhoz köthető: az Yquemet is változatos módon fogyasztják (ugyanúgy aperitif, mint desszertbor), érdemes lenne még egy kis energiát fektetni az aszúk gasztró jelenlétére, tán inkább ott lehet áttörést elérni, mint az ?ünnepi ital? kategóriát megtörni.
Hogy milyen egy jó Sauternes? Stevie Kraft jópárat végigkóstolt. Igen, Yquemet is?