A rendszerváltás után indult családi pincészetével, könnyed és széles szortimentjének színvonalát a szakma az ezredfordulón az Év Bortermelője címmel díjazta. Amióta fia, a „kis Misi” bekapcsolódott a pincészet munkájába, a borok még szebbek lettek, közös munkájuk eredményeképpen elképesztően egyedi, friss és koncentrált tételekkel bővült a pincészet kínálata.
A magunk részéről rendkívül elszontyolodtunk a hír hallatán, az „öreg” Figula valódi jelenség volt, elképesztő dumákkal, szellemmel, sokat idézett bon-mot-kal. Mást nem tehetünk, mint kibontunk egyet a kedvenceink közül és magasra emeljük tiszteletére.
Lehetetlen lenne választanunk, mégis kiemelünk egyet-egyet. Stevie Kraft az Olaszrizlingjeiért van oda. Figula Mihály egyike volt azoknak, akik rehabilitálták ezt a fajtát, a korábban lenézettből európai szintű bort csináltak. Figula olaszrizlingje, tiszta, világos bor, jól hozza a terroirt és a borász személyiségét Stevie Kraft szerint.
Kántorbandi imádja Zenitjét, (most ez nagyon aktuális), igazi tavaszi-nyári bor, kedves, üde, egyszerű, intenzív gyümölcsös és virágos illatú, zamatú bor ez, tele életörömmel: az ember hazamegy, kibont egyet munka után és visszatér belé a lélek.
Dr. Nemtudomka tiszteletét a Gella (sauvignon blanc dűlőválogatás) és a Szilénusz (olaszrizling, chardonnay és semillon) vívta ki, meg a nagy vörösök. A Borpultba a következőket írta a Cabernet Sauvignon Selection 2003-ról:
„Teltkarcsú idomok
Figula Mihály több bora megfordult már a Figyelő Borpultján, kizárólag fehér borok. A Balatonfüred-Csopaki borvidék rokonszenves mestere hosszú évek óta egyenletes minőségeket produkálva készíti fehéreit, munkásságát 2000-ben az Év Bortermelője díjjal honorálta a szakma. Figula vagy 20 hektáron gazdálkodik családjával Füred és Pécsely térségében, a birtok nemigen akar nagyobb lenni, kábé ennyit lehet kézben tartani és áttekinteni egy családi gazdaság keretei között. Az illatos, gyümölcsös, szép savtérképű fehérek széles palettáján egyszer csak megjelent ez a vörös, rögtön a legmagasabb színvonalon, talán nem túlzás, hogy a nagy magyar vöröstájak (Szekszárd, Villány, Eger) legjobbjainak magasában. Feltűnően szép, élénk rubinlila színe cabernet-s feketébe torkollik, telt, fajtajelleges, a magasabb alkoholt jelző illatú, kerek és gyümölcsös bor. Koncentrált, testes, mégis könnyed, jó ivású. Ez nem ellentmondás és diszharmónia, ez a teltkarcsús gyümölcsösség inkább a Dél-Balaton vörösborainak stílusjegye lehet. Az a típus, amiből veszélyesen sok leszalad az ember torkán, márpedig 13 % az kérem nem semmi, vékony héja, de vékony héja, van a pirooosalmának. Némi finom, leheletnyi érintése-feketéje a barriknak mélyíti el az ízképet (egy év második töltésű újhordóban). A válogatott, a bolondul meleg, balkánias balatoni nyárban túlérett alapanyag Pécselyről származik, itt egy hektáros cabernet-ültetvényt telepítettek Figuláék. Másodszor szüretelték e bor gyümölcsét róla, ötezer palack készült, a jó megjelenésű palack (sej, haj, penderedik a haaaja, de a haaaja) 3390 ft-ért kapható némely jobb vinotékákban.”
Egy borászatban különösen fontos, hogy legyen, aki továbbviszi az ügyeket, Figula életműve nem veszti értelmét, mert ifjabb Figula Mihály és a család folytatja azt a sok ezer embernek örömet szerző szép és fontos munkát, amit édesapja végzett.
Korábban: