Szent Donát ókeresztény vértanú (?361), a szőlőskertek, szőlősgazdák védőszentje. Névünnepe augusztus hetedikére esik. Donáthoz különösen villámcsapás, jégeső távol tartásáért imádkoztak a gazdák és a szőlőkben sok helyen szobrot, kápolnát állítottak neki.
Fókusz és vízió. Utálok idegen szavakkal dobálózni, de a Szent Donát birtokon tett látogatásom során végig ez a két kifejezés járt a fejemben. Fókusz a termőhelyen, fókusz az olaszrizlingen, fókusz a termőhelyi tipicitás meglelésében. Vízió, hogy milyen kellene legyen a minőségi csopaki, hogy milyen sztenderdek alapján lehetne helyére tenni ezt a kiváló adottságú vidéket a bortérképen.
Kovács Tamás tulajdonos hatalmas mennyiségű infót adott le a birtok- és pincebejárás pár órája alatt, megpróbálom összefoglalni. A Szent Donát Birtok jelenleg 6-7 hektár termő szőlőterületen gazdálkodik, melyek közül a Szitahegy, Kishegy, Nagykút, Sáfránkert, Berekhát, Bene, Hegyalja és Slikker dűlőket meg is néztük. Tehát közel sincs egy tagban a szőlő, viszont pont a talajok változatossága enged játékteret a válogatások és házasítások elkészítésénél.
Az éves termelés 20-30.000 palack, melynek fele helyben fogy el, középtávon ezt a duplájára szeretnék emelni, ezzel párhuzamosan elérve a tíz hektár körüli méretet. Tamás leginkább azt figyeli meg, hogy a hozzánk hasonló méretű nyugati országokban hogyan alakul a fogyasztói kultúra és hangulat, ebből próbál következtetni arra, hogy mi lesz a helyzet néhány év múlva nálunk. Termelésük ötödét ugyanis a Benelux államokba exportálják.
Legfontosabb fajta az olaszrizling, valamint a furmint és a kékfrankos. Talajtanilag a felsőbb részek meszesek és löszösek, lejjebb inkább agyagosak. Szerencsére az építési szabályzat már nem engedi meg, hogy ész nélkül nyaralókat építsenek a domboldalba, egy hektár alatt ez kizárt és szőlőnek is lennie kell a ház körül. Tekintve azt, hogy a fizetőképes kereslet meglenne a Balatonra örökpanorámás telkekre, bátor és becsülendő lépés az önkormányzattól (A felső részeken egy hektár kb. negyvenmillió forinttól indul – ha van eladó. Az alsóbb részeken akár már tízmillióért szőlősgazdák lehetünk, de amire ezért az árért Tamás rámutatott, elég siralmasan nézett ki – düledező támrendszer, elvadult tőkék.)
Legenda szól két idős emberről, akik fent a hegyen gazdálkodnak. Egyikük már kapott nyolcvanmilliós ajánlatot is az ingatlanára, de nem adta. Nem kapzsiságból, csak nincs hova mennie, a vagyonnal nem igen tudna mit kezdeni. Másikuk, Miklós, teheneket tart. Amikor hasonló nagyságrendű ajánlattal kopogtattak nála annyit mondott: „tudja, a tehén nem eszi meg a pénzt”. Hát maradtak mindketten.
Muszáj említeni, hogy néhány helyben (is) jelentős termelő létrehozta a Csopaki Kódexet, amely gyakorlati szemmel nézve egy olyan eredetvédelmi rendszer, amely minőségi előírásokkal a helyi bor renoméját hivatott emelni. Meghatározott a terméskorlátozás, művelésmód, alkoholfok, stb., aki behatóbban ismerkedne, itt utánanézhet. Amitől a kezdeményezés számomra is hiteles, hogy az indulás óta két olyan év is volt, ahol a gazdák nem tudtak felnőni a saját maguk által szabott minimumhoz, így kódex-bor nem készült.
Szt. Donát Csopaki Sauvignon Blanc 2014
Zöld illat fehérborssal és nyers vegetalitással. Éles savú, karcsú bor, a közepesnél kisebb testtel és adsztringens finissel. Nehéz év szülötte és nem biztos, hogy a fajta ide lenne való. Valamilyen spárga, vagy halétel mellé viszont nyugodt szívvel tenném. 80-82 pont.
Szt. Donát „Csopak” 2013
Birtokolasz, avagy hegybor a Slikker, Sárfánkert és Nagykút dűlőkből. Illata visszafogott, citrikus. Viszonylag egyszerű olaszrizling fickós savakkal, hordó adta kerekséggel, vitális, fehér húsú gyümölcsökkel. Határozott ásványossága és a savai élettelivé teszik. Van benne egy kettősség: a hűvös karakter és a hordós jegyek off-dry játéka. 81-83 pont.
Szt. Donát Csopaki Furmint 2013
Birtokfurmint a Szitahegy, Nagykút és Hegyalja dűlőkből. A jellegzetes furmintaromákat enyhén fedi a hordós vanília. Ásványossága határozott. Szájban krémes textúra, de finom savszerkezet. Vezető jegye a túlérett körte, amit extraktédesség erősít. Nyomokban egy kis tannint is érezni. Időt kér. 82-84 pont.
Szt. Donát Csopaki Márga 2013
80% furmint és 20% olaszrizling házasítása az agyagos-mészköves talajú Nagykút dűlőből. A hordós jegyek mellé itt már felnőtt a gyümölcs. A korty eleje krémes, utána pedig feszes és szikár. Szárított, gyógyfüves, köves utóíz, közepesnél nagyobb testtel, de cseppet sem lomha. 85-87 pont.
Szt. Donát Csopaki Meszes 2013
80% olaszrizling és 20% furmint házasítása. Igen elegáns, szikár illat sok szárított virággal, mineralitással, csonthéjasokkal. Ilyennek képzelem „a csopakit”. Finoman sós-almás, jól eltalált arányokkal. Háromezer forint alatt van, nagyon jó vétel. 88-90 pont.
Szt. Donát Csopaki Berekhát 2013
Itt is beszól picit a hordó, de határozottan gyümölcsös és enyhén florális. Ásványossága porózus, gyógyszeres, van szélessége: telt és hosszú, de nem barátságtalan. Remek példája a dűlős jelleg kihasználásának. 85-87 pont.
Szt. Donát Csopaki Nagykút 2013
És akkor itt a „párja”: a vajas-vaníliás, hordós karakter mellé itt babérlevél, alma, zöldfűszerek, fűszervaj zárkóznak fel. Remek savszerkezet viszi, enyhe citrikussággal búcsúzik. 86-88 pont.
Szt. Donát Csopaki Kishegy 2013
Fehér nagybor. Elegáns, rizlinges, ugyanakkor abszolút csopaki. Hűvösen sós-ásványos, bevallom, nem nagyon jegyzeteltem, csak szemlélődtem (a Márga Étterem teraszáról nagyon is van mit). 87-89+ pont.
Az irány megvan, ha itt-ott még le is kell vágni a vadhajtásokat. Szerintem tisztulni fog a termékpaletta, az újratelepítések még egyenesebb utat fognak mutatni a nagy rizlingek és dűlőválogatások irányába. Ahogy a hordók is bekopnak majd, világos lesz, hogy mit keres a gazda a csopaki borban és mit keresnek a fogyasztók. Ezt az utat pedig közösen fogjuk bejárni.