Ugyan a borfogyasztás a világban nőtt 2008-ban, és mindenki ? hurrá ? azt kiabálta, hogy ide nekünk a válságot, a boriparon ez nem fog ki, azért a credit-crunch mégis roppantott egy picit az iparágon. A BBC neki is veselkedett, hogy megtalálják a megoldást a szűkebb pénztárcájú időkben.
A britek lettek a világ legnagyobb borimportőrei, ahogy arról korábban beszámoltunk. De annak ellenére, hogy a világ borfogyasztása nőtt, és a kereskedelmi szempontból élen járó Nagy Brritannia importja is növekedett, az eladások értéke a szigetországban 3,5 százalékkal csökkent tavaly. Ami azt jelenti, hogy a britek az olcsóbb, jobb ár-érték arányú borok felé mozdultak el.
A BBC ezért utánanézett, hogy a szakik szerint pontosan mi is a megoldás, azazhogy milyen borokat, és honnan érdemes venni a válság időszakában, hogy a káposzta is megmaradjon és a kecske is jóllakjon. Amit kiemeltek: Dél-Afrika, Franciaország, Ausztria, és Chile.
Chilét különösképpen, mint a nagy, testes, különösen jó ár-értékarányú borok hazáját. Ami számukra is izgalmas, az Ausztria említése, ahol is a szakmában angolul viccesen csak ?groovy?-nak becézett zöldveltelinit (Grüner Veltliner) említik. Ezen azért érdemes elgondolkodni: hogy lehet az, hogy ezek a sógorok ilyen jól betörtek a veltelinivel erre a piacra? Aztán azt is érdemes átgondolni, hogy magyar borban milyen alternatívát tudnánk erre adni. No, meg azt is, hogy itthon, a hazai vásárló szokásait vajon mennyire írja át, ha mennyiségben nem is, de értékben (kiadásban) ez a válság.
Itt megnézhető a BBC összeállítása
Korábban:
Lendületesen nő a világ borfogyasztása
Pezsgőben a helyzet változatlan
Derült égből jöhet a pofon
———————————————————————————————–
III. Egri Borok Gálája – 2009 február 14 – Magyar Tudományos Akadémia