Hivatalosak voltunk egy tanévnyitóra. Nem is akármilyenre, a Wine and Spirit Education Trust, a neves londoni intézmény kezdte meg második évadját itthon. A világon csak WSET-nek becézett intézményről nem csak mi gondoljuk, hogy neves. Ha valaki itt szerez diplomát, a felsőfokú képzéssel a világ bármely komoly éttermében elhelyezkedhet sommelierként. Sőt, a WSET-papír egyenesen követelmény a valamit is magukra adó éttermek, szakboltok, pincészetek számára. Aztán persze kínálnak Master of Wine diplomát is, ami meg aztán annyira elismert nemzetközileg, hogy hallatán felkapja a fejét minden borral foglalkozó ember Stellenboschtól a Napa völgyig.
Lényeg: a magyar intézmény is robog, szép új tantermük van, a szakma pedig egyre nagyobb számban támogatja, érteni ezalatt pincészeteket és szaklapokat egyaránt. A baráti közegben zajlott megnyitón egy igen szép pezsgővel ? akarom mondani habzóborral ? koccintottunk, amelyről szinte azonnal mindenki érdeklődni kezdett, hogy voltaképpen mi is az. Szerényen előlépett egy diszkréten mosolygó úriember, és szép ízes afrikaansszal díszített összetéveszthetetlen dél-afrikai ákcenttel elmondta, hogy az bizony egy Chardonnay (55%) -Pinot Noir (42%) – Pinot Meunier (3%) házasítás, pincéjük egyik gyöngyszeme.
A Kaapse Vonkel, angolul Cape Sparkle (valahogy így: a fok, vagy csúcs csillogása) a Simonsig Estate (Stellenbosch) legismertebb habzóbora, amelyre magyarul mondhatjuk, hogy pezsgő ? bár nem Champagne. Mivelhogy az első volt Dél-Afrikában ezek közül és a tradicionális champagne-i metodikával készül. Na most magát a pezsgőt ? nevezzük bátran így ? maga a tulajdonos, Francois Malan (a hugenotta Jacque Malan leszármazottja, aki 1688-ban kezdett borászkodni a fekete kontinensen) és kedves felesége mutatta be. Ők egyébként a Budai Borfesztre érkeztek, de a WSET-megnyitóra eljöttek, megnézni az épületet, és koccintani egyet.
Dr. Tudomka
Stellenbosch a legjobb dél-afrikai szőlőtermő vidék, amely mintegy 45 kilométerre helyezkedik el Fokvárostól keletre. Dél-Afrikában nem szeretik annyira a Sparkling Wine kifejezést, ők a hagyományos champagne-i módszerrel készülő italt saját néven, Cap Classique-nek nevezték el. A Simonsig pincét 1971-ben alapította Frans Malan, ő készítette ez első pezsgőt is itt.
Malan úrral beszédbe elegyedtem a fogadást követően, kérdeztem a Tesco terveivel kapcsolatban, amire ő elmondta: most találkozott a lánc képviselőivel tisztázni a megállapodás részleteit.
Jó hír, testvéreim, hogy a megszokott Chenin Blanc (Simonsigéké könnyed, kirobbanóan gyümölcsös, körtés aromájú, szép diszkrét savakkal rendelkező mindennapi bor, egy igazán standard tétel, mintegy 1200-1500 forintos marzsban) mellett mostantól az újítás jegyében bővül a repertoár, így kapható lesz pl. a szintén világszerte közkedvelt Rosé Brut. Aki akarja, meglátogathatja Malanékat a Budai Borfesztiválon, hisz idén Dél-Afrika a kiemelt vendég.
Kántorbandi
Korábban: