• CÍMLAP
  • PODCAST ARCHÍVUM
  • RÓLUNK

borravalo.hu

gasztro●kultúra

  • Étel
  • Ital
  • Kultúra
  • Történelem
  • Kapcsolat

Zulu hajnal virrad Budán

2007-05-14 ● borravalo.hu

Idén Dél-Afrika lesz a Budavári borfesztivál (tudják, a hetes busz délben a Ferenciek terén egy pohár borral tömegszimuláció?) vendége. Kicsit megkapargattunk a történetet, Mandelástól, hugenottástól, hopdzsoannástól. Annyit elöljáróban, hogy Dél-Afrikában jelenleg folynak a kutatások arról, hogy mi is az a Magyarország, és az emberek isznak-e ott bort.

A borfesztivál alapvetően jó dolog. Sok kedves borbaráttal alakíthat ki az ember közvetlen, testi kapcsolatot, jegyre adják a bort, kiborul a sajt, üvölt a népzenei hejehuja. Na de az összes kellemes tulajdonság ellenére igen is, lehet ott tanulni. Minden évben van valami vendég, amit a maga egységében tanulmányozhatunk. Ez lesz az idén a Dél Afrikai Köztársaság ? na oda a meglepetés? Vendégügyben emlékezzenek csak vissza, 2003 őszén a torreádorruhás spanyol sherryöntő bajnokra, vagy tavaly az ausztrál aboriginal borászokra, na ugye, megvan, lehet itt tanulni.

A Borravaló rögvest a legilletékesebb szervnél, a Wines of South Africa nevezetű szervezetnél érdeklődött arról, hogy mit is várhatunk, remélhetünk-e egyáltalán, s ha igen, mit. Su Birch, az ország bormarketing tótumfaktuma annyit mondott, hogy jelenleg folynak a kutatások arról, hogy milyen bort érdemes Magyarországra hozni. Birch a tokajiról már hallott, de ezen kívül homály az egész ország Bockjóskástól, Szepsypistástól, mindenestül?

Birch asszony elmesélte, hogy a dél-afrikai borászok eddig csak a lengyel piacon próbálkoztak be, arról viszont csúnyán lepattantak. Azért, mert ? mint mondta ? Közép-Európa szélsőségesen ár érzékeny piac. A dél-afrikai borászok pedig, a maguk részéről köszönik szépen, de nem akarnak árakban versenyezni Latin-Amerikával, meg Ausztráliával?

Na jó, mondta ilyenkor az egyszeri magyar borissza, de akkor mégis mi a fene ez a dél-afrikai bor, ha nem újvilági? Tessék szépen megmaradni azon a polcon, azt csókolom, ne tessék itten izgágáskodni.

Pedig Dél-Afrika történelmileg többet tud az apartheidnél, a zulu, meg a búr háborúnál. Tisztelettel, itt telepítettek szőlőt a déli féltekén, jelentem alássan! Most persze azt gondoljuk, hogy Dél-Afrika valami súlyosan brit dolog a világtörténelemben, krikettel, rövidnadrággal, meg mindenféle fiúiskolai aberrációval, de nem. Ehhez képest a dolog úgy indult, hogy a francia kálvinistáknak, azaz a Hugenottáknak odahaza egy kissé forró lett a talpa alatt a talaj.

A francia vallásháborúk amúgy is megérnének egy misét (amiképpen egy bizonyos Navarrai Henriknek Párizs is megért egyet, pont ekkoriban, így lett végül Franciaország királya, IV. Henrik néven, 1598-ban). A lényeg röviden az, hogy, – vallásbéke ide vagy oda – a francia kálvinistáknak a kora XVII. században két lehetőség állt rendelkezésre: katolizálnak, vagy elhúznak valahová messzire, ilyen ez a c?est la vie.

Egy csapat, az 1680-as években a Jóreménység foka környékén telepedett meg, és mit ad isten, franciák lévén, hoztak magukkal szőlővesszőt is. Így indult Dél-Afrikában a borászkodás. A holland- majd brit betelepedés, a zulu- és búr háború a mi szempontunkból teljesen érdektelen, a borászati hagyomány megmaradt. Talán csak az Apartheid zavart be egy kissé, amely miatt az országot gyakorlatilag teljesen elszigetelte gazdaságilag az ENSZ 1994-ig. A probléma az volt, hogy ez idő alatt a mennyiségi szemléletű borászatot támogatták. Tehát, ha utánaszámolunk, az afrikánus kollegáknak összesen 13 éve volt ara, hogy összerázzák magukat, oszt meghódítsák a világpiacot. Mi tagadás, sikerült.

Chenin Blanc

No de milyük van, amitől annyira hasra kellene esni?
 
Itt van rögtön a Chenin Blanc, amit ma már nyugodtan tekinthetünk „őshonos” dél-afrikai fajtának. Eredetileg Franciaországból származik, a Loire-völgy jellegzetes fajtája. Mára a dél-afrikai ültetvények 30 százalékát ez adja. Sauvignon blanc szerű bor, friss hers ropogós zöld illattal-ízzel, talán a Savignon Blanc-nál kevesebb parfümös beütéssel, meg sokkal lágyabb savakkal. Dél-Afrikában Steen név alatt is fut, Ausztráliában és Kaliforniában is igen elterjedt, nemkülönben azért, mert roppant sokoldalú szőlőfajta: száraz asztali bor éppúgy készíthető belőle, mint édes borkülönlegesség ? de erről majd később. A borászok korábban egy kis lesajnálással tekintettek a dologra, de mára ez a námbörván nemzeti örökség, hála az Európából elüldözött francia protestánsoknak.

A másik, szintén dél-afrikainak tekinthető fajta, a Pinotage. Vörös fajta, 1925-ben nemesítette Abraham Izak Perold, a stellenprochi egyetem első borászat professzora. Nehéz füstös földes illat és íz jellemzi, ez adja a dél-afrikai vörösök alapszőlőjét az esetek többségében.

És essék szó arról, hogy Dél-Afrikában komolyan lehetőség van terroir-alapú borászkodásra, hiszen talajok tekintetében az afrikánusok elég jól el vannak eresztve. Nem véletlen, hogy Michael Laroche, a korábban már emlegetett Chardonnay fenegyerek Chablisból éppen Dél-Afrikában kezdett újvilági borászkodásba.

Pinotage

Emellett ott van a szigorú tény, hogy Dél-Afrikában a szőlő, mármint, hogy éppen a Chenin Blanc botrytizálódhat. Mit is jelent ez? Mindösszesen annyit, hogy az afrikánusok a szürkepenésszel képesek aszút, vagy valami hasonlót készíteni, aminek minden bizonnyal igen vicces zulu, afrikaans, vagy n?koisa neve van. Bizonyítottak is a Vinagora Bothrytisen vele.

Hogy mit tud a Borravaló stábja előtanulmány-ügyben ajánlani? A szuper és hipermarsékban már 1300-1500 forintért le lehet akasztani egy palack Simonig Chenin Blanc-t, tessék szépen elkezdeni az edzéseket! Azonban vigyázni: van a kínálatban olyan pincészet is, amely nem üti meg a mércét, a fent említett tétel jó középkategóriás, a 2005 utáni évjáratokat tessék venni, nálunk mindig van a meleg nyári napokra ? jellemzően friss körte illatát simán elviseljük egy izzasztó nap lecsengéseként. Ha pedig valakinek lehetősége van, kóstolja meg a Vunani Wines kínálatát, mi megtettük a Vinitaly-n. A Pinotage hordóminta volt még, a 2006-os Chenint akkor palackozták, elvileg már a polcokon van. A cég vezetője, Vumile Nkewu szerit a 2006-os évjárat mindkét fajtának nagyon kedvező ? a minták alapján el is hisszük neki.

Tehát szeptember, Dél-Afrika-stand a borfesztiválon, két fajta, gimme hope Jo?anna, ne mondják, hogy nem szóltunk.

Stevie Kraft

Korábban:

Vinitália – a csizma végigkóstolva

Sok arany és vegyes érzelmek a VinAgorán

Laroche – pengeéles chardonnay a fagyban

Kisgazda álom Burgundiában

Címkék: Chenin Blanc, Dél-Afrika, Pinotage, Vunani

← A három testőr és a maradék cukor Nemtudomka Amsterdamban →

Tetszett? Küldd el másoknak is!

Kövess minket

  • Facebook
  • Instagram
  • RSS
  • YouTube

keresés

PODCAST FELIRATKOZÁS

  • SpotifySpotify
  • Apple PodcastsApple Podcasts
  • DeezerDeezer
  • Podcast AddictPodcast Addict

PODCAST TÁR

Borravaló
Borravaló
Pacal, birkahere, borjúbríz - fincsi, mi?
Loading
00:00 / 35:54
Apple Podcasts Deezer Podcast Addict RSS Spotify
RSS Feed
  • Pacal, birkahere, borjúbríz - fincsi, mi?

    Pacal, birkahere, borjúbríz - fincsi, mi?

    Jun 24, 2025 • 35:54

    Pacal, hagymás vér, kakastöke paprikás, bárányszív steak, a Hortobágy osztrigája, rántott velő – fincsi, mi? Bizony fincsi, pedig a legtöbben vagy nem mernek ilyen alapanyaghoz nyúlni, vagy nem is tudnak róla.

  • A füredi Anna-bálon… Na de, miért pont ott?

    A füredi Anna-bálon… Na de, miért pont ott?

    Jun 17, 2025 • 35:22

    Idén volna 200 éves a füredi Anna-bál… De csak volna, ha igaz lenne a legenda. Sajnos azonban, mint oly gyakran, itt sem teljesen stimmel a sztori, legalábbis jelen történeti tudásunk és a kutatások alapján.

  • Unta a rántott sajtot, sikeres étterem tulaj lett: Ranjeet Singh Dhillon

    Unta a rántott sajtot, sikeres étterem tulaj lett: Ranjeet Singh Dhillon

    Jun 11, 2025 • 39:18

    Ranjeet Singh Dhillon, a 20 éves Indigo, Bombay és Indigo Express éttermek társtulajdonosa fiatalemberként, először 1990-ben érkezett Magyarországra, amiről akkor még alig tudott valamit.

  • Tóth Szilárd: szeretem, ha mosolyognak az emberek!

    Tóth Szilárd: szeretem, ha mosolyognak az emberek!

    May 22, 2025 • 43:16

    A Michelin és zöld csillagos SALT étterem séfje az idei MBH Gourmet Fesztivál egyik nagykövete. Imádja azzal megmosolyogtatni a vendégeket, amikor ételeivel átad valamit magából.

  • Ács Bori: Ki ne mondd, hogy újraértelmezett...

    Ács Bori: Ki ne mondd, hogy újraértelmezett...

    May 19, 2025 • 40:42

    Ács Bori, a Telex újságírója, gasztro rovatvezetője bölcsészeti háttérrel lett gasztrós szakíró, majd szakácskönyvszerző. Amiről ír, azt mindig tapasztalatból teszi: rigorózusan elkészít mindent maga.

  • Ercsey Dani, a borverseny ultramaratonista

    Ercsey Dani, a borverseny ultramaratonista

    May 9, 2025 • 38:04

    Ercsey Dániel borszakíró, a Pécsi Borozó főszerkesztője igazi borverseny ultramaratonista: nála több nemzetközi és hazai versenyen kevesen vettek részt. Beszélgettünk a versenyek értelméről, magyar borok helyzetéről, bormarketingről.

  • Arany Kaviár: harmincöt év hagyomány, kitartás és innováció

    Arany Kaviár: harmincöt év hagyomány, kitartás és innováció

    Apr 24, 2025 • 38:08

    Az Arany Kaviár Étterem 2025. március 12-én ünnepelte fennállásának 35. évfordulóját. Harmincöt még gombócból is sok, nemhogy vendéglátásból. Ami az éttermet életben tartotta, nem titok, viszont annál nehezebb pálya: személyes részvétel, odaadás, szenvedély, kitartás.

  • Mit ettek a soproni úriszéken 1775-ben?

    Mit ettek a soproni úriszéken 1775-ben?

    Apr 9, 2025 • 40:43

    Étkezések, ételek Sopron város úriszékén, 1775 – ez a címe annak a forrásközlésnek és előtanulmánynak, amit D. Szakács Anita történész jegyez, és amely részletesen bemutatja, milyen ételek és italok voltak terítéken ebben az esztendőben az úriszék tagjainak.

  • Diplomatából főzőnő: Mautner Zsófi

    Diplomatából főzőnő: Mautner Zsófi

    Apr 2, 2025 • 41:15

    Diplomatának indult, külker végzettséggel, hat nyelvvel, ígéretes külföldi karrierrel. Aztán besodorta az először csak hobbinak induló gasztroblog. A Mautner Zsófi sztori.

  • A vegán pizzaiolo: Preyer György

    A vegán pizzaiolo: Preyer György

    Mar 28, 2025 • 38:41

    Kommunikációs szakember volt, aztán elkezdett pizzasütéssel foglalkozni, mondván, na nehogymár egy pizzát ne tudjon ő maga megsütni… Mára az egyik leginnovatívabb gasztroműhely tulajdonosa.

Facebook közösség

Instagram

Follow on Instagram

Keresés

Borravalo.hu – gasztrokultúra

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok és feltételek

VAN BARÁTUNK

Copyright © 2025 · Borravalo.hu - minden jog fenntartva!