• CÍMLAP
  • PODCAST ARCHÍVUM
  • RÓLUNK

borravalo.hu

gasztro●kultúra

  • Étel
  • Ital
  • Kultúra
  • Történelem
  • Kapcsolat

A csúcsmerlot paradoxon

2009-02-09 ● Kántor Endre

A merlot a legismertebb világfajta. Sikere óriási, szőlőnek könnyen kezelhető, mindenhol megél. Viszont kemény kézzel kell bánni vele, ha kiemelkedő eredményt akarunk elérni. Egy csúcs merlot sor vaktesztjén kiderült, mi volt az a francia paradoxon, mi történt a titkos villányi merlot teszten, és hogy állnak a magyar borok egy kíméletlen nemzetközi mezőnyben.

A merlot világsikerét az amerikaiaknak köszönheti, mondhatnánk kissé túlozva. Mindenképpen van azonban ebben nem kevés igazság, biztos emlékszik mindenki a ?francia paradoxonra?, arra a jelenségre, amit a hírneves 60 minutes tényfeltáró műsor ismertetett meg vagy százmillió amerikaival 1991-ben. A paradoxon a következő: ezek a franciák nemcsak telített zsírokkal burjánzó étrenddel rendelkeznek, de dohányoznak is, meg isznak mint a kefekötő ? mégis a szívérrendszeri megbetegedések száma relatíve alacsony az országban (ahogyan nem az pl. az USA-ban.) Az elmélet szerint ? ahogy ezt már 1819 Samuel Black ír orvos is feltételezte ? főként a vörösborok fogyasztása csökkenti a kockázatot. (Magát a terminológiát, hogy ?francia paradoxon? csak egy évvel később, 1992-ben használta tudományosan a bordeaux-i egyetem kutatója, Dr. Serge Renaud.) A vörösborok ? főleg francia ? fogyasztása a 60 minutes műsorát követően éves szinten 40 százalékkal ugrott meg.

Eljutottunk tehát Bordeaux-ig, mint a francia vörösök egyik bölcsőjéhez, és a merlot-hoz, a bordeaux-i szentháromság egyik tagjához, a legismertebb világfajtához. Merthogy, volt egyszer (2005-ben) egy legendás csúcsmerlot teszt, Villányban. Az igen szűk körben rendezett kóstolónak az volt a lényege, hogy kiderüljön: vajon hol állnak a magyar merlot-k a világ nagy merlot vertikumában, sőt ezen túl, hol állnak a legendás 100 pontos Ornelaia Massetóhoz képest? Mivel igen szűk körű volt, a tapasztalatok sem jutottak messze, annyi azonban a szélesebb publikumig is eljutott, hogy nem volt miért szégyenkezni: magyar bor nyert (egy Gere Solus). Hogy árnyaljuk a képet, magyar bor volt az utolsó helyen is, illetve sok volt szétszórva a mezőnyben.

A WSET Nemzetközi Borakadémia úgy érezte, itt az ideje megismételni ezt a tesztet, kicsit szélesebb körben, nyilvános eredménnyel, de ugyanazon céllal: megnézni, hol is tartunk mi merlot terén a ?nagyokhoz? képest. A kóstoló teljesen vak volt, és, hogy logikázni se lehessen, az évjáratok sem sorban jöttek. Előljáróban: nem olyan eredmény született, mint azt Kántorbandi várta volna, sőt.

Az izgalom kedvéért nem a kóstolt sorrendet tartjuk ebben a leírásban, hanem szépen építkezünk felfelé, pontszámok alapján. Ahogy szoktuk, a százas skálát használjuk, a pontok agregát számok.

81 pont – Peter Lehmann Barossa Merlot 2002

Nagy meglepetés volt, az üveg felfedése után. Még ebben a mezőnyben is jobb pontszámra számítottunk ennél a bornál. A Wine Spectator ugyanis 91 pontra tartotta, amit nehéz elkpzelni, vagy nem ugyanebből a borból ittak. A mély rubin színű bornak gránátba hajló éle van, és érett pirosbogyós gyümölcsökkel rukkol elő illatban, plusz fa. Már ettől is olyan érzete van az embernek, mintha fáradna. A savak a közepesen túl, tanninok inkább középen, ízben citrusok és meggy uralkkodik, és érezhető némi fa. Őszintén szólva ízben még annyira sem komplex, mint illatban, teste közepes, lecsengése sem hosszabb ? nagy erénye viszont a visszafogott alkohol, ami engedi érvényesülni mindazt, amit a bor adni tud.

81 pont – Konyári  Sessio 2006

Fekete mag, rubin él, intenzív illat, ami először tömjént ad, aztán cédrus, dohány, édesfűszerek, és (ezek alapján nyilvánvalóan) sok fa, ami kicsit a gyümölcs kárára megy. Olyan mintha füstölőt orrontana az ember. Ízében is intenzíven érezhetően ezek az aromák, magas sav és tannin, és alkohol, ami nem segít neki, tovább nyomja el a gyümölcsöt. Tannin is friss kicsit, ezért aztán ennek a bornak még üvegben a helye egy pár évig, nézzük meg, mit tud akkor, most még fiatal, nem tudja még teljesen adni magát.

85 pont – Takler Primarius 2006

Fekete, egészen élénk gránátba hajló széllel. Illata intenzív, nyomulnak a pirosbogyós gyümölcsök, ugrik a dohány, a fa, támogatják őket a fűszerek. Megint magas értéken a sav és a tannin, nagy a test, és igen, itt is az alkohol, ami kicsit sok. Ízében izgalmas vegetális jegyek jönnek elő a fűszerek mellé, és a hordó adta aromák még erősek. A szaklapok szerint 89-90 pont, mi azt gondoljuk, lehet, de még nem most.

87 pont – Gere Attila Solus 2006

Brutál intenzív illattal indít, pörkölt kávé, dohány, csoki, és a végén a gyümölcsök. Olyan, mint az igazi szatmári szilvalekvár, amit rézüstben főztek. Erős tannin, sav, nagy test, érett gyümölcsök a szájban is, hosszú lecsengéssel. Kicsit simuljon még ez a fa, pár év üvegben és mehet a Masseto-verő tesója mellé.

88 pont – Chateau Ste. Michelle Canoe Ridge Merlot 2002

Fekete magú, mély rubin, világos rubin éllel, ez a Washington állambéli bor. Intenzív gyümölcsös, koncentrált illat, erőteljesen meggyes, csokis, diszkréten érvényesül a fa hatása, bonbonmeggyet szagol az ember. Testes, nagy bor, a tanninok és savak is tobzódnak, hosszú lecsengése van, amit kicsit elnyom a végén a magas alkohol, ennek ellenére olyan komplex, hogy ezt alig érezni. Sok gyümölcs, sok csoki.

89 pont – Máté Mantus 2004

A Borigo magazin 2008 legjobb borának titulálta, a Wine Spectator 91 pontot adott a magyar származású, Toszkánában borászkodó Máté mantuszának. Lényegét összefoglalni talán úgy lehet: nagyon össze van csiszolva, olyan harmonikus, hogy elsőre semmi markáns jegybe nem lehet belekapaszkodni. Fekete mag, gránátba hajló éllel, intenzív gyümölcsös illat, némi alkoholos fennhanggal, dohányos, fahéjos mellékzöngékkel. Ízben ugyanezt adja, közepes és magas közt a tannin és a sav, nagyon össze van rakva.

89 pont – Bock Magnifico 2006

Fekete mag, rubin él, amely vibráló nagyon, és mintha gránátba hajlana néha. Közepesen intenzív, elegáns illat, amely lassan nyílik meg. Érett pirosbogyós gyümölcsök jelentkeznek, és szilva. Aztán az ember kóstol, és robban az íz szájban: a szilva dominál, magasra hangolt tannin és sav, nagy test jelentkezik, dohányt, édesfűszert érezni (fahéj), amit támaszt a fa. Magasabbra a nagy alkohol miatt nem kerül.

90 pont – Chateau Sansonnet St. Émilion Grand Cru 2003

Mély rubin szín, fekete maggal és barnába hajló gránát éllel. Intenzív érett gyümölcsös, és pörkölt aromák, némi animálitás, bőrösség és friss fűszer az illatban. Éppen hogy magasabb a közepesnél a tannin és a sav, a test sem túl nagy. Izében megint gyümölcsök, meggy és szilva, kis csoki és kávé, és édesfűszerek. Hosszú lecsengés végén barackmag kesernye, az alkohol nem égeti el.

91 pont – Banko & Vasija Cotar Merlot 1999

A meglepetés nyertes. Most komolyan, ki gondolta volna a tételsor olvasásánál, hogy ez a szlovén tétel labdába rúghat? Előítéletek szétzúzva, nyári rafting és glettersteig túrák beszerzés miatt átszervezve ezentúl. A csotár ugyanis vert mindenkit. Közepesen mély rubin szín, széle egészen vízbe hajlik. Palackbuké elillanása után lassan adja ki magát a közepesen intenzív, gyümölcsös, elegáns illat, sok vegetális jeggyel és dohánnyal, cédrussal, fűszerrel. A tannin, sav és test közepes, és hihetetlen harmóniában vannak, az íz azonban robbant a szájban: először friss és erőteljes meggy, mintha valami extraktum lenne, aztán ez átmegy fahéjas szilvába, érettebb gyümölcsbe, ami tisztára olyan, mintha szilvásgombócot enne az ember. A hosszú lecsengésben szépen változnak az aromák, kis kesernyével zár, édeskés fűszeres körítésben.

Nem gondoltuk volna tehát, hogy ez az eredmény születik, mindenképpen fontos két momentumra visszatérni: az egyik az alkhol, a másik a fahasználat. Divatos ugyan manapság az újkisfahordót boszorkányüldözésnek kitenni, de ez badarság. Arról van szó csupán, hogy visszább kell hangolni kicsit. Az alkohollal ugyanez a helyzet: ezeket az igen finom borokat korlátozza, ha túl sok van. Mindemellett igen szépen szerepeltek a magyar tételek, és többnél volt az az érzésünk, hogy még szebben fognak pár év múlva. Hát akkor, ugyanitt majd meglátjuk.

Korábban:

Egyénileg szép, összetettben kaotikus a Bikavér

Milyen is a bor színe?

Túllőtték magukat az azték istenek

Címkék: Bock, canoe ridge, cotar, csúcsborok, francia paradoxón, Máté, merlot, peter lehmann, primarius, sansonnet, sessio, solus, teszt, vakteszt, WSET

← Ittas és holdvilág II.: Nemesek és a Sírásók Harmadszor is: Egri Borok Gálája →

Tetszett? Küldd el másoknak is!

Kövess minket

  • Facebook
  • Instagram
  • RSS
  • YouTube

keresés

PODCAST FELIRATKOZÁS

  • SpotifySpotify
  • Apple PodcastsApple Podcasts
  • DeezerDeezer
  • Podcast AddictPodcast Addict

PODCAST TÁR

Borravaló
Borravaló
Kedvenc gyerekkori kaják, kávé, túrázás - Németh Bálint
Loading
00:00 / 34:51
Apple Podcasts Deezer Podcast Addict RSS Spotify
RSS Feed
  • Kedvenc gyerekkori kaják, kávé, túrázás - Németh Bálint

    Kedvenc gyerekkori kaják, kávé, túrázás - Németh Bálint

    Nov 13, 2025 • 34:51

    „Megkérdezhetem, hogy mi volt a kedvenc gyerekkori kajád?” – ezzel a felütéssel főzi meg hírességek kedvenceit a Balint’s Pot rövid videóiban Németh Bálint privát séf.

  • Kéktúrásból hasgombász: Almási Petra

    Kéktúrásból hasgombász: Almási Petra

    Nov 5, 2025 • 31:54

    Ehető gombák Magyarországon címmel jelent meg Almási Petra könyve, a hazai erdők fogyasztható gombáiról, friss felhasználási módjairól és tartósításásáról. Kezdő és gyakorlott gombászoknak, és a megszokottól eltérő alapanyagokra nyitottaknak.

  • Mit adott nekünk Gundel Károly?

    Mit adott nekünk Gundel Károly?

    Oct 21, 2025 • 32:13

    Világlátott vendéglős, hagyományőrző, újító, gasztro író, akiről a világkiállítás kapcsán még a New York Times is szuperlatívuszokban írt. Katona Csaba történész és Kántor Bandi születésének évfordulója apropóján beszélgetnek Gundel Károlyról.

  • Kappadókiától Dzserbáig - nyári élményeink

    Kappadókiától Dzserbáig - nyári élményeink

    Oct 16, 2025 • 36:22

    Az idei nyár is dúskált gasztro élményekben – persze így van ez, ha az ember eleve keresi ezeket. Gazdagodtunk szép élményekkel külföldön és itthon is, ezeket elevenítjük fel.

  • Celebpiák: Jason Momoa vodkáján is túl

    Celebpiák: Jason Momoa vodkáján is túl

    Oct 9, 2025 • 39:05

    Mit keresnek a celebek a lepárlókban, pincékben? Mióta trend az, hogy egy színész, zenész, vagy sportoló saját italmárkát népszerűsít? Erről beszélgettünk Nagy Zoltánnal, a Boutiq’Bar tulajdonosával.

  • Bubik Szekszárdról - 1838

    Bubik Szekszárdról - 1838

    Sep 30, 2025 • 37:03

    Szekszárd és pezsgő? Ráadásul methodé tradicionelle, azaz palackos erjesztés és érlelés? Az 1838 nem egy dátum, bár az is lehetne, hisz a magyar pezsgőgyártás hőskorát idézi meg, a számmal ellátott palackokban azonban egy borvidék teljesen új arca mutatkozik be.

  • Női szemmel a rum pincében - Cynthia Vargas, a Matusalem master blendere

    Női szemmel a rum pincében - Cynthia Vargas, a Matusalem master blendere

    Sep 23, 2025 • 15:21

    Izgalmas, rendhagyó és hiánypótló bemutatón vehettünk részt a Casa Ron Matusalem és a Liquid Gold rendezésében: a master blender Cynthia Vargas először hagyta el a dominikai érlelőpincét, hogy bemutassa, mivel dolgozik most, milyen újdonságok vannak.

  • Pacal, birkahere, borjúbríz - fincsi, mi?

    Pacal, birkahere, borjúbríz - fincsi, mi?

    Jun 24, 2025 • 35:54

    Pacal, hagymás vér, kakastöke paprikás, bárányszív steak, a Hortobágy osztrigája, rántott velő – fincsi, mi? Bizony fincsi, pedig a legtöbben vagy nem mernek ilyen alapanyaghoz nyúlni, vagy nem is tudnak róla.

  • A füredi Anna-bálon… Na de, miért pont ott?

    A füredi Anna-bálon… Na de, miért pont ott?

    Jun 17, 2025 • 35:22

    Idén volna 200 éves a füredi Anna-bál… De csak volna, ha igaz lenne a legenda. Sajnos azonban, mint oly gyakran, itt sem teljesen stimmel a sztori, legalábbis jelen történeti tudásunk és a kutatások alapján.

  • Unta a rántott sajtot, sikeres étterem tulaj lett: Ranjeet Singh Dhillon

    Unta a rántott sajtot, sikeres étterem tulaj lett: Ranjeet Singh Dhillon

    Jun 11, 2025 • 39:18

    Ranjeet Singh Dhillon, a 20 éves Indigo, Bombay és Indigo Express éttermek társtulajdonosa fiatalemberként, először 1990-ben érkezett Magyarországra, amiről akkor még alig tudott valamit.

Facebook közösség

Instagram

Follow on Instagram

Keresés

Borravalo.hu – gasztrokultúra

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok és feltételek

VAN BARÁTUNK

Copyright © 2025 · Borravalo.hu - minden jog fenntartva!