Így az év vége felé mindenki számot vet, mi volt a jó, mi volt a rossz. Olvasni rengeteg jó cikket arról, hogy ugyan mi minősült a legjobb és legrosszabb befektetésnek. A Financial Times szerint pl. a bor kimondottan jó biznisz volt, idén is.
Sorra jelennek meg a beszámolók, cikkek arról, hogy mik voltak az év legjobb, legrosszabb befektetései. Kicsit hülyén ül az ember ilyenkor, mi a csudát mondhatnának neki újat ezek? Hisz ha jó lóra tett, úgyis tudja. Hát még, ha rosszra. Aztán meg, akinek bejött, minek olvasna el egy beszámolót arról, hogy mi nem volt jó, és miért nem. Hisz pont azért nem azokat választotta. Pláne, arról minek olvasson, hogy mi az, amibe tennie kellett volna a pénzt.
Mégis, minden évben jönnek ezek a beszámolók, és mégis, minden évben szépen elolvassuk őket, függetlenül a fent leírtak vas és acél logikájától. Talán az emberi természet, a kíváncsiság hajt ? hátha tudtunk volna nagyobbat aratni/bukni? Mit tudnak nálunk jobban?
A Financial Times-t hivatalból lapozgatva bukkantunk erre a gyöngyszemre, amely végül is arról szól, amiről ez az oldal: a borról. Mielőtt azonban eljutunk az édes kortyokig, menjünk végig azon az soron, amit a patinás lazacszín lap érdemesnek tartott megemlíteni.
Az FT nem csupán az évet, de az évtizedet vette górcső alá. Szerintük az elmúlt tíz év legrosszabb befektetése a tech-szektor, az USA tőkepiaca és Japán voltak. A tech-szektorba 1999 december 31-én tett 1000 pénz ma 448-at érne. Az amerikai tőkepiacok alapjaiba tett 1000 pénz 792-őt, míg Japánba (jen, alapok, kötvények) tett 1000 pénzünk 600-at.
Az tett jóra, aki a fejlődő piacokban, az árutőzsdében vagy angol inflációhoz kötött kötvényekben bízott. Globálisan a fejlődő piacok 142 százalékot emelkedtek (ebből csak Peru tőkepiaca 850 százalékot ? ez majdnem olyan jó, mint a bor). Az árutőzsdei alapok úgy 103 százalékot bővültek, míg az angol inflációhoz kötött kötvények vagy 65 százalékot.
Alternatívát is felkínálnak a szerkesztők, pl. a bélyeget. Nos, magunk nem vagyunk nagy filatélusok, sokkal inkább vagyunk borisszák, és egy Lafitot is szívesebben szopogatnánk még a híres Black Penny-snél is.
Bizony, a Lafite. Ahogy már írtunk róla korábban, a bor nagyon jó befektetésnek bizonyult, a Liv-Ex Fine Wine Index 176 százalékot emelkedett az elmúlt tíz évben. A legeslegjobb befektetés pedig egy láda 1982-es Lafite Rothschild volt, amely boldog tulajdonosának 876 százakot hozott, már ha volt pénze kifizetni anno azt a kb. 10 ezer dollárt.