A nyúlnak megint sikerült kisebb borcsokrot tojni, idén nyolc bor van benne. Vörösök, fehérek, magyarok és egy olasz, olcsók, drágábbak, magyar és világfajták, sonkához, tojáshoz, bárányhoz, meg a nehezebb húsvéti tálakhoz. Mindenkinek, aki keresi, mit bontson az ünnepi asztalhoz. Húsvéti borajánlat.
Hopp, hopp, hopp! Megint itt a húsvét, vethetjük bele magunkat a húsvéti dőzsölésbe. Aki programot szeretne magának, vesse bele magát mega húsvéti programajánlónkba. Aki pedig otthon tölti az ünnepet, már most állíthatja össze a menüsort. Ehhez nélkülözhetetlen pár palack a jóból, össze is állítottunk bármilyen összetételű és gondolkodású vendégsereget kiálló borsort az ünnepekre. Mindenekelőtt azonban Fater külön húsvéti üzenete:
„Valószínűleg az egész világirodalomban alig van megrendítőbb jelenet, mint Geard polgármesteré, aki Powys Glastonbury-regényében húsvét vasárnapján hatalmas kenyeret vesz hóna alá, a kancsóba bort tölt, kimegy a kertbe a virágzó fák alá, letérdel, a kenyérből kolosszális darabokat tör, magába tömi, és hosszú kortyokban issza rá a bort, miközben a feltámadásra gondol, és könnyei patakzanak. Ez az úrvacsora.” (Hamvastól)
A boroknál figyeltünk a kiemelkedő árérték arányra, és figyeltünk a kis finomságokra, melyek megfogtak minket egy-egy palacknál. Íme:
Dr.Nemtudomka:
Benedek Pince Chardonnay 2009
Mátra Selection, Benedek Péter. Nagyon chardonnay. Vidám és vibráló bor, gyümölcsösség (alma), alkoholédes érintés, telt kortyban jó balansz, finom bor, jó inni. Eleven borocska fincsi savakkal, bársonyos faktúrával, szépen csendül, 88 pont és 1290 Ft!
Heimann Baranya-völgyi Kékfrankos 2008
Elsőre zártabb illat, finom savú, gyümölcsös (meggy), mély és harmonikus karakter. Legömbölyödött, tiszta kékfrankos-definíció, a gyümölcsről, Szekszárdról a borászról, jó ízlésről szól, nem a fáról, fűről, kultúra hiányáról. Értők bora, halk, bölcs bor. 90 pont, hozzá 2590 Ft.
StevieKraft:
Grilli de Testamatta 2008 IGT Toscana, Bibi Graetz
A teljesen kettyós Bibi Graetz második bora ez a Sangiovese-Colorino-Canaiolo kombó, egy húsvéti tojásgurintásnyira Firenzétől. A bor neve amúgy „tücskök a fejben”-t jelent, vagyis, hogy az ember tele van jobbnal jobb ötletekkel. Leginkább ebédhez ajánlanám, báránysült társául szegődhet, hihetetlen mélységben van benne mindenféle cseresznyeféle, és egy kicsit CabSav-os, jó értelemben vett földesség (noha a fajta nem része a cuvée-nek, csak, hogy tudjuk mihez kötni). 2008-ban a birtok csúcsbora, a Testimatta jégverés áldozata lett, igy az összes szőlő, ami azt túlélte a Grillibe került, tehát ez az évjárat még ANNÁL is jobb. Elegáns tanninok, szikár szerkezet, sok meggy es cserkó. Locsolóvers helyett.
Mandolás Furmint 2006 Oremus
Bacsó András saját bevallása szerint ez volt szárazborban az egyik legjobb évjárata. Nemrég kóstoltam újra, ez alkalommal kissé oxidalódó almás jegyekkel nyílt, aztán megjelent a márkavédjegynek számító kamilla. Az alkohol egy kissé magasabbnak érződött, de a sav továbbra is szépen fogta az egészet, mindenféle lédús szöttyös körték jöttek elő nagy számban. Nagyon szép bor ez még mindig, tartja magát így ötévesen. Amikor az ember húsvét reggelén nekiáll a nem agyonsózott (sőt, a sertéshús természetéből adódóan kicsit édeskés) sonkának, na akkor…. Klasszikus.
Fater:
Kolonics Károly Somlói Olaszrizling 2008
Vastag bor, gyógyszeres-jódos illatokkal, férfias kesernyével a korty végén. Jó szerkezetű savai miatt elbánik a nehezebb ételekkel is, mindeközben igazi somlói marad: bazaltos-szárított virágos-keserűmandulás. Tömör, de krémes textúrája miatt a Hölgyeknek sem kell megijednie tőle. 2000 Ft körül.
Pastor Szekszárdi Kadarka 2009
Akkor is viszem a kadarka zászlaját, ha idejétmúlt vagyok, vagy unalmas: húsvéti sonkához mi kerülhetne „hazaibb”? Ez a bor viszont akár kékfrankosnak is elmenne: feszes, tanninja is van, nem is túl halvány (annak ott van a 2010-es siller, akár azt is ajánlhatnám!). Viszont az illat fullos kadar: fehér ribiszke, meggy, édespaprika. Szájban a savak uralkodnak és a gyümölcsösség. Egy kis „zsír” még elférne benne, de ez egy ilyen kadarka-eszmény. Kb. 1500 Ft, pl. itt.
Kántorbandi:
Szeremley Badacsonyi Muscat Ottonel 2010
Intenzív, tiszta virág és szőlőillat, egy kis parfümösséggel. Akác, bodza és narancsvirág az ízében is tör előre, de megjelenik a friss citrusok és csemegeszőlős íz mellett némi ásványosság is. Üde, és egy leheletnyivel több, mint egy egyszerű friss bor. Jó lehet kezdésnek, vagy hajszálvékonyra szeletelt füstölt sonka és krémes, friss bivalysajt mellé. 1890 Ft.
Egri Kékfrankos 2006 (Kovács Nimród / Monarchia Winery)
Könnyen érthető, jól iható, közepesnél könnyebb testű kékfrankos. Meleg és buja bor, kandírozott meggy és vanília dominál, nagyon gömbölyűre, populárisra van csiszolva. A sav passzol a testhez és a tanninhoz, tán egy kis maradék cukor teszi kicsit behízelgővé. A korty hamar véget ér, de hívja a következőt. Egy kicsit az alkohol lóg ki fölfelé nekem, de nem tolakodóan. Ha azt nézzük, hogy 1200 Ft körüli áron van, akkor nagyon megéri.
Érdemes a pincénél vagy a Monarchiánál beszerezni, egy a lényeg, hogy ilyen helyen semmiképp. Ők, úgy látszik, nem értették meg ennek a bornak a lényegét.
Reméljük ezekkel szebben telik az ünnep. Sok pirostojást, sok locsolót! A végére pedig az elején látott kép teljes terjedelmében, amit egy üzlet kirakatában fotóztunk. (Ki mondta, hogy a húsvét nem az örömökről szól?)