Izgalmas chilei borsort kóstolhattam végig nemrég Bécsben, a borblogger konferencián. Az ilyen eseményekre azért jól megválogatják, mit adnak az összegyűlteknek, akik kíméletlenül szétcincálhatják a kóstoltakat. Éppen ezért nem volt meglepő, hogy a nyolcból öt tetszett.
A chilei bormarketing hasít, egységes, átjön az üzenet, nagyon ki van találva a logó. Aki nem látta még: Chile térképét ábrázolja stilizáltan, a diverzifikált terroirt és a széles, eltérő választékot első blikkre leveszi, aki ránéz. Profizmus megnyilvánulása a köbön. Az is, ahogy előadják a dolgot, ehhez volt szerencsém többször a London Wine Fairen, most Bécsben is.
Azért kell hozzá egy Michael Cox is, aki teljes erőbedobással dolgozta meg a brit referenciapiacot, nem is csoda, hogy megkapta a legmagasabb kitüntetést Chilében, és az elnökkel parádézhatott. (Zárójeles kérdésem: hol van a magyar Michael Cox? Hol van az a bornagykövet, aki legalább olyan szinten tudja képviselni MO borügyeit, mint az egyik héten a chilei elnökkel pózoló, másik héten a bloggerkonferencián ingét izzadtan-tapadósra táncoló chilei borok James Bondja? Ezen kellene elgondolkodni kicsit.)
Szóval, vissza a borokhoz. Egyszerű, profin kivitelezett vezetett kóstoló volt, sorban hozták a borokat, semmi mellébeszélés, a borok magukért beszéltek.
Casa Marin Cipreses Vineyard Sauvignon Blanc 2009 (Valle de San Antonio – Leyda)
Enyhe citrom szín, nagyon intenzív illat, dobálja a frissen vágott füvet, ezen túl is erősen vegetális jegyei vannak, pl. spárgát is érezni illatban, ízben egyaránt. Erős gyanom, hogy SB fajélesztőt használtak, a fű és spárga után citrusok és barack is jön. Különben szép bor, közepesen hosszú lecsengéssel, kicsit sok alkohollal.
Secret Viu Manent Carmenere 2009 (Colchagua-völgy)
Közepesénél sötétebb rubin szín, bíbor felé hajlik a széle. Alkoholos illat, és sajnos fa jön a pirosbogyós gyümölcsök elé. Ezt követik a fűszerek. Ízben ennél szebb, rengeteg friss gyümölcs és könnyed test, lesimult tannin és közepes savak. Semmi komoly, nekem kicsit sok a fa a testhez. Szárazteszten olyan, mintha cédrust vagy szivardobozt szagolna az ember.
Casa Silva Carmen?re Reserva 2009 (Colchagua-völgy)
Közepesnél sötétebb rubin szín, ugyanilyen éllel. Az előzőnél sokkal letisztultabb illat, inkább enyhe parfümös virágot érezni a pirosbogyósok mellett. A háttérben édesfűszerek dominálnak. A tannin és a sav szép balanszban vannak, az alkohol itt nem sok, a lecsengés enyhe kesernyével közepesen hosszú, és kis ásványosság érződik a fűszerek mellett szájban. A test is közepes, szép bor.
Canepa Genovino Carignan 2008 (Maipo-völgy)
Intenzív bíboros, céklás szín. Izgalmas hűvös, fűszernövényes-gyümölcsös illat, amit éppen, hogy árnyal a vanília. Utána érdekes negédes puncsosság jön. Nagyon érett, koncentrált anyag, sokáig dobálja az illatokat. A tannin és a sav is sok, de szép arányban és a test is felnő hozzájuk. A lecsengés is hosszú, sokáig érződik a szájban a friss gyümölcs, ami kiegészül egy friss mandarinossággal. Az egyik kedvencem.
Gran Devoción Carmenere Syrah 2008 (Maipo-völgy)
Sötét rubin szín, céklába hajló éllel. Az előző bor szolgáltatja az alapot (75%), mely kiegészül némi borsos fűszerességgel és szamócás jegyekkel illatban és ízben egyaránt. Viszont itt az alkohol magas. A savak itt is erőteljesek a tannin is, közben sima, a fa azonban beleszól. Koncentrált, de lyukat aggat bele a fa középen. Ezért nem tetszett.
Viu Manent Reserva Cabernet Sauvignon 2008 (Valle de Colchagua)
Közepesnél erősebb rubin szín, érett feketebogyós és szilvás gyümölcs, lekváros jegyekkel, és sajnos túl erős fa megint. Nem értem miért kell ezt? Ezt a szép bort is már orrban széjjelvágja. Szájban is nagyon intenzív, rengeteg lesimult tanninnal és szép savakkal, friss és érett gyümölcsökkel egyaránt. A test is hozzájuk mérten nagy, de sok a fa, sok a fa, amin már a lecsengésben tapasztalt szép borsosság sem segít.
Etiqueta Negra Gran Reserva Cabernet Sauvignon 2008 (Maipo-völgy)
Céklalé színben. Végre nem dominál a fa az illatban, bár kétségtelenül része a dolognak. 87% CabSav, a többi CabFranc. Erdei bogyók és fűszeresség, némi menta és csoki. Rengeteg tannin, ami még nem simult be, de ígéretes. Sav és test is van bőven, vibráló, koncentrált bor, de még nagyon fiatal.
Emiliana Coyam 2007 (Valle de Colchagua)
Michael Cox: ?Ha valaki kijönne ide, és három mondatban elmondaná nekem, mi az a biodinamika, annak nagyon örülnék. Kb. olyan ez, mintha egy franciának magyarázná az ember a krikett szabályait: elkezdi, aztán azt kívánja sose tette volna.?
Ez a bor a rock-sztár chilei borásztól jött, 38% syrah, 21% carmenere, 21% CabSav, 17% merlot, 2% mourvedre, a maradék 1% pedig Petit Verdot. Fekete mag, lila éllel. Összetett, virágos illat, sok friss gyümölccsel, feketebogyósok és pirosbogyósok együtt. Valami citrusos is van benne, ízben enyhe hordó, de nem zavaró annyira, és nincs benne lekvárosság. Nagyon összetett, koncentrált, szép bor. Másik nagy kedvencem. Ha valamit kétszer mondanak a chilei indiánok nyelvén, az azt jelenti, hogy az a valami nagyon nagy, vagy nagyon jó. Egyszerű példa erre a Bio bio folyó, amely az ország déli részén természetes akadályt jelentett a konkvisztádoroknak, akik soha nem is jutottak át rajta, és nem hódították meg az onnan délre élő népeket. Akik erre természetesen rettentő büszkék. Ha a Bio bio a nagy folyó, akkor ez a bor a vino vino.
Ahogy az elején írtam, öt tetszett, de az árnyalja a képet, hogy csak kettőt emeltem ki kedvencnek. A fa használatról később megtudtam, chilei követektől vagy a borászatok képviselőitől, hogy sokszor ők is sokallják, de a piacnak kell. Hát, erről annyit, hogy ha nem erőltették volna rá a piacra, akkor nem kellene neki. Egyébiránt nem véletlenül nyomnak annyi pénzt a chilei borgépezetbe, működik, és bizony tud a 600 forintos lőréken túl is felmutatni.