Kishazánk egy kicsit mellőzöttebb (egyébként egyre kevésbé és teljesen méltánytalanul) bortermelő régiója rendkívül könnyen megközelíthető, majdnem hogy sztráda vezet oda. Csak kocsiba be, kettesbe be, nagy király a hangerő ? akarom mondani: chardonnay, chardonnay, mátraaljai Németh chardonnay? izé, dehogy Németh, az is lesz, persze, hogy lesz, de most Bárdos és fia.
Régi ismerőseink Bárdos Benjámin és fia, az idősb Bárdossal Veronában vetett össze a sors legutóbb, mikor is rozéboruk nagyaranyat nyert (2006-os Mátrai Rozé), ami azért is érdekes, mert az oklevélen, a Granz Menzionél nagyobbat itt nemigen szokott magyar bor kapni.
Szóval kocsiba be, le az emhármason Gyöngyösig, aztán át a városon, neki a Mátrának, ott lesz Farkasmály, szépen ki van táblázva, aki nem találja, meg sem érdemli, hogy megkóstolja borait. (Na, jó: a 24-esen északnak másfél kilométer, ott a táblánál jobbra, a pincészet ki van táblázva onnan.) Dr. Nemtudomka szerint Bárdos Béni a mátrai sólyom, a pincészet címkeváltásával azonban mintha inkább farkassal asszociálná magát és fiát, Tamást, akivel most már vállt vállnak vetve viszik a pincét. Az új designt is ketten agyalták ki, a két farkas Farkasmályt, apát és fiát egyszerre szimbolizálja. Nem mellesleg üdítő folt a hazai címke piacon, amelyre ráfér egy rendesebb fazonigazítás, rájöttek erre már többen, persze Lőrincz Gyuri jut eszünkbe, vagy legutóbb a Vylyan, a Bogyólé pályázatával – de erről majd máskor.
Farkasmály valóságos túra-gasztró paradizóvá válhat az elkövetkezendő években, erről a helyiek gondoskodnak. Gesztenyefák, andezit-tufa talaj, pincesor, a szomszédban malacot sütnek. Bárdosék 6 hektáron gazdálkodnak, új telepítés 4 hektár van. Tavaly 60-70 ezer palackot készítettek, az idei becslés 100 ezer. Kocsiból ki, pincébe be. Mármint, hogy ebbe a repi kóstoló-pincébe. Ugyan itt kezdődött a Bárdos-sztori, a nagy feldolgozó és tároló Nagyrédén van a birtokon, ide Farkasmályba a Nagyrédén feldolgozott szőlőből a hűtött irányított erjesztéssel készült új borok kerülnek, ahol kezelések és hordós érlelés után palackozzák őket.
Amiért jöttünk, kéremszépen nem más, mint az idei eresztés. Hogy? Úgy, ahogy mondom: 2007-eseket kóstolunk. Fura ezt így októberben leírni, de már a kékszőlők leve is közel borrá érett a nagy melegnek meg a korai szüretnek hála, hát még a fehérek. A szüretről meg borgazdaságról Bárdos Béni beszélt a Borravaló TV-nek:
Grüner Velteliner 2007
A zöldveltelinit koracél tartályból hébérezzük, a 17-es mustfokkal szüretelt bornak 180-195 grammos cukra van, durván déligyümölcsös, nem komplex, friss, modern, divatos bor ez, na. Nyilván nem kell tőle sokat várni, egy mátrai kirándulás után, hirtelen betérve egy borozóba jobbat nehezen képzelek el.
Tramini 2007
Már most sokat mutat, 18-as mustja volt, a cukor 190-200 gramm. Az ember orrát kibéleli az egyértelműen Traminis ibolyás illatvilág, nagyon friss, szélhámos még, palackban majd sokkot kap, de a végén még többet ad. Tananyagként kéne használni a Tramini bemutatására ezt az illatot.
Chardonnay 2007
Az almasav-bontás végén járunk, de letaglóz a brutális chardonnay illat. A tételben már most krémes-vajas jegyek fedezhetők fel, illatában, zamatában intenzívebb a túlérett 2006-osnál, jobban előjönnek a gyümölcsök: sárga alma, őszibarack, hosszú lecsengés. Abban a dalban lenne a helye.
Irsai Olivér 2007
Ezzel kezdődött a szüret, a még szénsavas tételből visszafogottabb illatok szálnak fel, citrusok, zöldalmák, várnunk kell még vele.
Blauburger 2007
Hopsz! A kíváncsiság vitte rá Bárdos Bénit, hogy rábeszéljen minket (nem nagyon kellett) erre az újonnan szüretelt vörösre, csak, hogy lássuk mit tud a hetes labancz furfang. Merthogy ezt ugye a sógorok tették össze oportóból (bocánat, bocánat portugieserből) és kékfrankosból. Benne vagyunk javában az almasav bontásban, látogatásunkkor ép két hete szedték. Illata, színe nagyon intenzív már most, ízében a tejsav krémessége tör elő, B.B. szerint állati klassz, érett gyümölcsös bor lesz ez.
Blauburger 2006
A kontroll végett kénytelenek voltunk megcsapolni a hatos kékpolgárt is, amelynél B.B. szerint szebb lesz a hetes. Sötétbe hajó lila színű bor, rózsaszín éllel, a piros bogyós, szilvás illat azonnal felfedezhető. Ízében is érett gyümölcsök, némi aszalt szilva, közepesen hosszú lecsengés, szép tanninok, savak. B.B. szerint ilyenek a jövő fajtái, jól felismerhetők, egyediek.
Cabernet Sauvignon 2006
Hat hónapig volt zempléni barikk tölgyhordóban ez a 23-as mustfokkal szüretelt cabsav, kétezer palack készült belőle. Gránátvörös színe van, feketébe hajló maggal, B.B. azt mondja a szép antociánok jellemzők rá, barnába nem is fordul soha. A fűszerpaprika előtör illatában, kóstolva érzik, hogy kicsit nyers még, kell a palackérettség neki. Érett gyümölcsök azért sorakoznak, kandírozott megy, a barikk csak átsuhan, nem tolakodó. Az alkohol 14 százalék, édességét hozza is. Erre mondaná egy bróker ismerősöm: tartásra ajánlom, hosszú távú befektetésnek kiváló.
Lehetne még mit írni bőven Bárdosékról, a 2006-os Pinot Griggio-ról, a Mátrai Rozéról, meg még rengeteg dologról – ezeket későbbre hagyjuk, beígértünk úgyis egy látogatást a közeljövőben. Ilyen farkasok közé vessenek bármikor!