Dugig volt tömve az A38 állóhajó a fenti duett, mint hívószó hallatán. Bőséges túlfoglalás volt az estre, vagy harmincan lemaradtak a villányi bor és a rézfúvós zene találkozásáról.
A Janus Borház 2004 óta létezik, 12 hektáron a Tenkessel szemben, családi vállalkozás formájában. A borokat Széll Géza készíti, aki Pécsi-Szabó Miklós tulajdonos gyermekkori barátja.
Fia, Pécsi-Szabó Dénes helyzete irigylésre méltó: neki kell tolni a marketing szekerét és szemmel láthatóan élvezi a feladatot. Mosolygós, lendületes, éli az aranyifjak életét (gondolom néha azért a kapát is megfogja, de az tuti, hogy a Janus boros eseményei rendre kötve vannak valamilyen bulihoz, akár Villányról, akár Budapestről van szó, példás Facebook-jelenlét és elég jó elfogadottság, ismertség a fiatal borisszák körében).
Nekem személy szerint tetszik a letisztult fajtaválaszték, a fiatalos, vidám design, maga az „Örömbor” elnevezés pedig talán az egész vállalkozást jellemzi. Nincs semmi görcsösség annak ellenére, hogy még nagyon elején járnak az útnak.
Az ételekről nem jegyzeteltem, rendben voltak. A zene is: a Pannon Filharmonikusok „kivonata” (rézfúvósai) két énekessel kiegészülve megadták a kellő hangulatot. A kedves női hang mellett párjával, az igazi boros hangú bariton férfi szólistával, harsány és néha pajzán dalokkal fűzték át a szüneteket. Nézzük viszont a borokat.
Janus Sauvignon Blanc 2011
Nem lett fajélesztőzve: meleg, fűszeres, déli karakterű bor zöld virágokkal. Egyszerű, jó italú, nem klisés.
Janus Rozé 2012
Nem tolakodó, elegánsan gyümölcsös illatú rozé, rétegei és vastagsága is van a kortynak. Savai határozottak, az egész szerkezet inkább „nagy” fehérborra emlékeztet.
Janus Portugieser 2012
Meleg és mély illat sok egzotikus fűszerrel, a korty is meleg karakterű, édes textúrájú. Sok édesfűszer keretezi és inkább mély, mint hersegően friss. A tannin is bőséges, szépen pariban a savakkal. Van hossza is, köszi, ezt a fajta oportót szeretem.
Janus Bordó 2007
A 2004-es telepítés szűztermése, cabsav 80%, a maradék cabfranc és merlot. Bordeaux blend, az elmúlt években sokkal inkább stílusra kell, hogy nagy legyen egy ilyen bor és nem a testre. Illata érett, édesfűszeres, konyakos, fekete bogyós gyümölcsökkel, földdel, pörkölt kávéval és egy pici földességgel. Eddig rendben, bár a magas alkohol borítékolható. A korty szilvás, meleg aromákra épít, de szerencsére nem robusztus. A tannin érett és ugyan egy kis savat még elbírna, de az erdei bogyósok uralta, közepesnél hosszabb finis feledteti a hiányt. A hordóhasználatot kiemelném: a cabsav ászokban érett, nem telepszik rá semmilyen felesleges jegy és krémessé sem tette a kortyot. 87-89 pontot írtam fel mellé, 2000 Ft körüli árával igen jó vétel.
Janus Cabernet Franc 2009
Ez az a franc, ami évről évre nem fajtajelleges, haladóknak való tétel. Illatában fűszerbors, zöldfűszer, enyhe animalitás mutatkozik. A struktúra jó, sok érett cseranyaggal, fiatalos gyümölcsös-fűszeres díszítettséggel. Jó a sava, a lecsengése klassz, és a hordót sehol nem érezni. Jó vétel dettó.
Janus Syrah 2009
Gumis, dzsemes, cserzett bőrösen animális jegyek, közepesen intenzíven, enyhe konyakossággal (XO), fekete gyümölcsökkel. A kortyban rumpuncs, tubák, fiatalos savak. Meleg, puha és vastag.
Nálam ma a cabfranc a befutó, a Bordó házasítás pedig az ár-érték bajnok. Az Örömbor kicsit hiányzott, azon keresztül ismertem meg a pincét anno, egy ajándék palackot kaptam a családtól (Lenkey Géza „Az élet szép” házasítása mellé), szimbólum-jelleggel.
Nem lehet egyszerű ma pincészetet alapítani Magyarországon – az a mondás ugrik be, amit mindig más borásznak tulajdonítanak (de legalábbis mindenki ismer valakit, aki élőben látta azt, aki ezt elmesélte): úgy lehet borászkodásból egy kisebb vagyont csinálni, ha előtte volt egy nagyobb. Remélem azért a helyzet ennél árnyaltabb lesz és sokáig megmarad a Janus-szín a villányi palettán.