Tudósok DNS-elemzéssel megtalálták a világ egyik legjelentősebb szőlőfajtájának, a chardonnay-nek genetikai anyját. A hír azért meglepő, mert a kutatás eredménye szerint a gouais blanctól ered a chardonnay, egy olyan rossz minőségű fajtától, amit Európa nagy részén kiírtottak.
A Cambridge és Stanford egyetemek közös kutatása szerint a középkorban sokat használt gouais blanc a maternális szülője a kilenc ma is széles körben alkalmazott fajtának, így a chardonnay-nak, aligotének és gamay-nek is. Tőle származnak még: auxerrois, bachet, franc noir, melon, romorantin, sacy.
A kutatók eddig is sejtették, hogy a ma használt fajták közül sok a pinot noir és gouais blanc spontán keresztezésből jött létre. A jelenlegi DNS-vizsgáltat azonban pontosan definiálta a gouais blanc-t, mint nőnemű szülőt az említett kilenc fajtánál.
Azért meglepő az eredmény, mert a középkorban széles körben ültetett gouais blanc-t szegényes, rossz minőségű fajtának tartották, ezért a legtöbb helyen megszabadultak tőle, sőt tiltott fajtaként lett számon tartva. Így aztán, elég ironikus, hogy nőnemű szülőként olyan fontos fajták genetikai kódjának és tulajdonságainak lett a meghatározója, mint az aligoté, a gamay vagy a chardonnay.
Az Oxford Oxford Companion to Wine szerint a gouais blanc vékonyhéjú szőlő, amely nagyon átlagos, savban magas bort ad ?tudósít a Decanter.com.
A wikipedia szerint a gouais blanc neve az ófrancia ?gou? csúfszóból ered, melyet alacsonyabb néposztályokból származókra, vagy melléknévként ezen néposztályokhoz köthető tárgyakra használtak. Izgalmas továbbá, hogy a szakirodalom közép európai eredetűnek, közelebbről horvátnak véli.
Gouais blanc a geisenheimi kutatóintézetben
Egyesek szerint a fajta német neve a Weiser Hunnisch, melyben a hun szó nem véletlen. A jobb és silányabb minőségű szőlőket válogatták szét ugyanis francia (frankisch) vagy hun (hunnic) megjelöléssel. A kékfrankos név is állítólag így alakult ki. Az osztrák Helmuth Roma a Kékfrankos eredetéről írt munkájában a fajta megjelenését Nagy Károly császár (768-814) uralkodásának idejére teszi. A frank birodalom megalapítója lelkesen foglalkozott a szőlőtermeléssel. Az avarok feletti győzelem és a birodalom keleti részének (Ostmark) megalapítása után kivágatta a szerinte rossz „hun” fajtákat, és francia fajtákkal pótoltatta.
Mindenesetre, eddigi ismeretek szerint a pannóniai születésű Probus császár (276-282) vihette ki a galloknak a fajtát, a világ legismertebb (és talán legkedveltebb?) fajtájának, a chardonnay-nek ősét.