A kutyafáját. Zanzásítva így tudnám jellemezni a csütörtök esti borvacsorát, lévén ez a kifejezés hagyta el leginkább Lőrincz György száját az este folyamán. Eszembe is jutott, amit Dr. Nemtudomkától hallottam: Történt, hogy Jásdi István és Lőrincz György együtt utaztak és kóstolták a borokat valahol Burgundiában. Komolyabbnál komolyabb tételeket, koncentrált, igazi száraz fehéreket, tán egy Mersault-t vagy Puligny Montrachet-t. Szóval egy tökéletes borkölteményt, mely annyira jó volt, mesélte Jásdi Csopakon, hogy még Lőrincz Gyuri is az elragadtatás szélsőséges, nála merőben szokatlan, túláradó és parttalan megnyilvánulására ragadtatta magát, és az elismerés non plus ultrájaként, önkontrollját elvesztve azt mondta: a kutyafáját!
Nos, az előételnél jártunk valahol, amikor először hallottam ezt az este folyamán. Hogy pontosan hogy zajlott minden, itt olvashatja mindenki, szépen, részletesen, nagyokat nyelve, száj szélét megnyalva.
Egy dolgot fontosnak tartok kiemelni: voltak, akiknek nem jött be az Áldásnak keresztelt, ötös bikavér mellé tálalt makrélafilé roston. Szerintem rossz beidegződés áldozatává válik könnyen az, aki bevett szokásokhoz ragaszkodva előítélettel kezd valamibe. Ilyen alapon soha ne kísérletezzünk, ragadjunk a megszokottnál. Persze, a baconos burgundi mártás, és maga a makréla, amely egy ízesebb, sötétebb hús hal, alapvetően jól támasztotta meg a könnyed bikavért, nemhogy elviselték egymást, de egyenesen öröm volt a vörösbor ehhez a fogáshoz, Sampi séf úré ? és persze azé, aki javalotta a fogást – minden tiszteletünk.
Egyébként Lőrincz György egy igazi gentleman, ami igen ritka dolog. Modora, megnyilvánulásai, stílusa pont olyan, mint boraié. Ezek milyenek? Gyümölcsös, többnyire elegánsan barrikolt, igen koncentrált, mégis könnyed borok, melyeket karcsú, mégis tartalmas jellegük okán leginkább a burgundi stílhez lehetne hasonlítani. Egyesek szerint egri stílus, Lőrincz György szerint St. Andrea stílus. Azt mondja, Eger ma még nem tudja pontosan, mire is képes, „mi, egri borászok még nem tudjuk megmutatni, milyen is az igazi egri bor-definíció, az egri stílus”. Az tuti, hogy a St. Andrea nagyon jó úton jár afelé, hogy megmutassa.
Felesége, Andrea (Lőrincz György szerint ő a főnök, szerintünk meg minden valamire való borász mellett van egy borászné, aki nélkül, ugye, sok minden nem úgy lenne?) vacsora közben elmondta, hogy boldogulnak négy gyerekkel egy családi borászatban, a mobil nagy szerepet kap itt, még ha először ellene is voltak a dolognak. Az egyik fiú mostanában azt mondja, borász lenne szívesen, Andrea szerint nekik, az ő generációjuknak már sokkal könnyebb lesz.
Ahogy az elején mondtam: ezt bármikor megint. Ilyenkor érzem úgy, hogy a héten kapott banánköztársaság-gellereket ellensúlyozandó dolognak vagyok résztvevője. Aztán kaptunk egy ajándékot. 2002-es Cabernet Franc volt ő, abból az évből, amikor a St. Andrea létrejött. A készlet felét magával hozta Lőrincz György, azt mondta ő is kíváncsi rá. Nekem az jutott eszembe: a természet és a fizika törvényei szerint minden rendszer egyensúlyra törekszik, a St. Andreának eddig ez a törekvés elég jól ment.
Kántorbandi
Korábban: