A valódi whisky-ínyenc nem áll meg a skót single maltoknál, keresi a Tennessee sour masheket, a kanadaiakat és természetesen az ír csemegéket is. Szent Patrik alkalmából egy tízes merítést adunk iránytűnek.
Sokan azt gondolják (tévesen), hogy az igazi whisky csak skót lehet. Míg a tengerentúlon is oda tudják tenni magukat, az óhazában sem egyeduralkodók már a skótok. A folyamat nem régi, kb. 15-20 évvel ezelőtt indult be igazán. Akkor még a komoly whisky-kedvelők nem nyúltak volna hozzá egy blended írhez, amikor annyi szép és patinás skót single malt volt elérhető: az ír whiskey az ír kávéba ment.
A Malt Advocate szaklap kiadója és szerkesztője, John Hansell szerint azonban mára kezd elmosódni a skót és ír whiskey-k közötti, korában éles minőségi vonal. Az olyan nagy ír cégek, mint a Bushmills vagy a Jameson is bővítette portfolióját felfelé, érlelt blendedekkel, single maltokkal, és pure pot stillekkel jelentkeztek. Tisztázzuk először a fogalmakat: az ír whiskey-t ?e?-vel kell írni, ahogy az amerikait is, ezzel a betűzéssel különböztetik meg magukat a skótoktól a 19. század második fele óta.
Az Irish Whiskey a törvény szerint Írországban vagy Észak-Írországban készül, legalább három évig fahordóban érlelődik, általában ennél tovább tart. Az ír whiskyk jelentős része kevert (blended) whisky és lepárlótoronyban készül. Egyre több azonban a hagyományos kisüsti lepárlással készülő párlat, a kizárólag itt gyártott pure pot still. Ezen kívül single malt, single grain, és blended van. (Blended esetén a single grain összetevőhöz keverhetnek single maltot vagy pure pot stillt is, ezt feliratban nem szokták megkülönböztetni.) A legtöbb esetben a malátát nem tőzegfüsttel szárítják, ahogy a skótoknál elég megszokott ? itt pont, hogy elzárva teszik ezt, hogy a párlat ízében ne a füstölt jegy legyen a domináns. (Persze van kivéltel, pl. aConnemara Peated Single Malt). Fontos még, hogy a skót kettővel szemben az írek a háromszori lepárlás hívei, így lesz szerintük simább a finis.
Az ír whiskey története, a népéhez hasonlóan, elég hányatatott volt. Az 1800-as években az ír élet vize (uisce beatha) volt az uralkodó fajta a világpiacon, a skótok sokkal kevésbé voltak elérhetőek. Aztán jött a nagy ír éhinség, a függetlenségi háború, jöttek a magas adók meg az ír prohibíció és ez a folyamat be is tett az ír párlatoknak. Mára csak három komolyabb főzde maradt: a Midleton és a Bushmills, melyeket felvásároltak a nagyok, előbbit a Pernod-Ricard 1998-ban, utóbbit a Diageo 2005-ben, és az egyetlen függetlenként maradt ír, a családi tulajdonban lévő Cooley.
Ahogy sok más fogyasztási terméknél, az ír whiskey esetében is a vásárlói igény szülte a magasabb minőség szélesebb körű megjelenését. És, ahogy a nagyobb nevű skótoknál, az írek között is található valódi különlegesség. Ilyen a legöregebbnek tartott Knappogue Castle 1951 (amit szimplán ?K51-esnek? becéznek), mely 36 évet töltött sherry hordókban, és uszkve 1000 dolcsit kóstál.
Jöjjön hát tíz ír whiskey-nk március 17-ére, az ír nemzeti ünnepre. Árban lefelé haladunk, de a végén magasra felpattanunk!
Bushmills 21 year old (single malt)
21 év bourbon és sherry hordókban, majd házasítva és Maderia hordókban pihentetve. Az eredmény gazdag aromatika, enyhén mogyorós, aszalt gyümölcsös és tejkaramellás illattal. Szájban mogyoró, hordófűszerek, szegfűszeg.
Midleton Very Rare (blend)
12-21 év közötti háromszoros lepárlású párlatok blendje, válogatott bourbon amerikai tölgyfahordókban érlelve. Friss, virágos illat, a tavaszi mező egy pohárban. Szájban mandula, méz, gyógyfüvek, érett gyümölcsök.
Redbreast 12-year-old (pure pot still)
A Midelton egyik sikersztorija. Erőteljes maláta, alma, karamell és sherry illattal nyit, testes, szájban is érezni a karamellt, de sok mazsola, dió és tőzeg is van. Hosszú, édesfűszeres lecsengés.
Green Spot (pure pot still)
Szintén Midleton termék. Elég ritka, nagy kedvence az ínyenceknek, évente 500 palackkal hoznak forgalomba. 25%-ban sherry hordókban érlelt, 7-8 éves pure pot stillek keveréke. Gazdag aromatika, komplex illat és ízvilág. Illatában enyhén mentás, szájban rengeteg mézesség, de a lecsengésben kávét és gyógyfüveket (kimondottan köptetős-gyógyszeres) aromát is felfedezni.
Jameson 18-year-old (blend)
A Midleton csúcs Jamesonja, három 18-23 év közötti párlat művészi blendje. Elsősorban spanyol Oloroso sherry hordókban érlelt, majd a keverést követően hat hónapig bourbon hordókban érik össze. Komplex, csokoládés, karamellás, vaníliás és fűszeres illat és ízvilág. A finisben bőrösség és hordós fűszerek.
Connemara Cask Strength (single malt)
A Cooley párlata. Egyenesen a hordókból palackozzák, nem állítják be uniformizálással az alkoholt, emiatt érdemes egy kanál vízzel hígítani. Aszalt gyümölcsök, tejkaramell, pisztácia, ánizs, mazsola és tőzeg. Hosszú lecsengésében felvillan némi bors.
Jameson 12-year-old (blend)
(Midleton) Az egyik legismertebb ír whiskey, érlelésénél sherry hordókat használnak. Ez azonnal érezhető illatában, ízében is halványan dereng, ezt fűszeres felvillanások követik, lecsengésében pedig intenzív vanília.
Black Bush (blend)
(Bushmills) Ugyan blended a törvény szerint, de eredetileg ez a klasszikus ír single malt, a házasítás ugyanis nagyrészt single malt, ehhez adnak hozzá némi gabonawhiskey-t. Tiszta illat, némi sherrys jeggyel. Erősen malátás ízvilág, étcsokoládéval, fahordós jegyekkel.
Powers Irish Whiskey
(Midleton) Háromszorosan lepárolt whiskeyk blendje (kisüsti és torony egyaránt). Bourbon hordókban 5-6 évig érlelt. Szép, kerek robusztus test, mézzel, borssal és hordós jegyekkel. Lecsengése édes-savanyú, alapvetően fűszeres.
És a + 1 a végére:
Knappogue Castle 1951 (pure pot still)
Az 1951-ben lepárolt italt 1987-ben palackozták a ma már nem működő, Tullamore-ban található B. Daly Distillery-ben. 36 évig pihent sherry hordókban, kevesebb, mint 1000 palack maradt fent. Nem kóstoltuk, de állítólag ?nem szed túszokat?. Gazdag aromatika, túlérett banánnal, melasszal, szájban intenzív érett almás, medvecukros, mézes felhanggal és egy nagy adag hordós jeggyel.