Már a nyár derekán túl vagyunk, valahol a csípő és a mell között, ilyenkor könnyű, laza cuccokat szoktunk szopogatni: sört, fröccsöt, rozét, habzó holmikat. Nálunk is fejlődőben ez a műfaj, a bubis, könnyed, felületen szaladgáló nyári borok világa, bár nagy honi kultúrája nincs a habzóboroknak (sem).
A fröccsnek volt honi kultúrája a sörparadigma előtt, a gyöngyöző-habzó-pezsgő borok szezonális cuccok, nem igazán részei a hétköznapoknak. Alább laza kézzel összepakoltunk pár ilyesmi bort, leírásuk előtt nem árt tán, ha tisztázunk néhány fogalmat.
Ugye alapvetően a prosecco habzóbor, neve a prosecco nevű szőlőfajtából jön. Habzóbornak a magyarban jellemzően azt a szénsavas bort hívjuk, melybe kívülről nyomassák az anyagot, a cokettőt bele, míg az igazi pezsgőben a hosszas pezsgősítési folyamatban a (második) erjedés során, a palackban vagy tankban képződik-terem a szénsav, mely finomabb, mint a kintről bényomott CO2.
Mármost ne fulladjunk bele a részletekbe és riasszuk el a szomjas olvasót, de a prosecco-t habzóbornak fordítjuk ugyan, ámbátor valójában tankpezsgő, azaz saját bubija van. A prosecco lehet frizzante vagy spumante, gyöngyözőbor vagy habzóbor, azaz gyengén vagy qrwára habzó, alacsony vagy magasabb nyomású habzóbor.
Fontos még, hogy a fajta géncentruma térbelileg Veneto-ban található, ezen belül három klassz, és klasszifikált-regulált-eredetvédett termőhelyből fakasztott változata létezik: a Prosecco di Conegliano-Valdobbiadene, a Prosecco di Conegliano és, meglepő módon, a Prosecco di Valdobbiadene. Itt terem Velence pezsgőjének java. Ez a bor borította Itália ama északkeleti sarkát, ahol jellemzően nem túl bonyolult fehér borok teremnek észveszejtő mennyiségben (Venetóban az utsó három év átlaga 7,4 millió hl csak itt, az egész magyar lényeredék duplája).
Az egyre vidámabb zsűriben Gerenday Bars Ágnes (Klubrádió), Komoróczki Anna (ifdt), Kovács András István (Inforádió, Tonella), Vajda Róbert (Tornai Pincészet), Fater és Dr. Nemtudomka (Borravaló) csócsálták vakon az anyagot egy szép nyári estén, a teraszon. Pár nagy olasz ház mellett pár magyar versenyzőt is indítottunk, mindkét magyar tétel kilógott a habzóboros logikából diszharmonikus és nem stílusos mivoltával.
1. Cartizze Prosecco di Valdobbiadene Superiore dry, Bisol
Világos zöldes-fehér, szépen gyöngyöző spumante. Finom kekszes-élesztős-virágos-gyümölcsös illatok-zamatok: málna és alma. Koncentrált textúra, édes érintés, komplexitás és a legfontosabb: finesz! 93 pont, 10 800 Ft.
2. Garnéi Prosecco di Valdobbiadene dry, Bisol
Citromszín, zárt és elegáns illat, egyszerű szerkezet. Krémes, koncentrált textúra, édes effekt. Szép a sav-ásvány-édesség reláció, feminin karakter, értékes darab. 91 pont, 9000 Ft.
3. Tenuta Santa Anna Prosecco Spago frizzante
Citromszín, zárt illat, édes érintés, kiegyensúlyozott szerkezet. Zero bubi, elég koncentrált textúra, édes-keserű, grapefruit-os íz. Szájban szép pezsgős jelleg élesztősséggel, de talán nem annyira élénk a cucc. 87 pont, 2415 Ft.
4. Rosé De? Salici Vino spumante brut Col de Salici
Mély, intenzív narancssárgás szín, ugyancsak intenzív gyümölcsillat. Légies, olvadékony textúra, érzéki jelleg. Száraz, zamatában pezsgős, szép tétel. 86 pont, 4155 Ft.
5. Desiderio Jeio, Rosé Cuvée spumante, Bisol
Pink, intenzív eperillatú spumante, olvadékony, krémes textúrával. Nagyon értékes, de talán ő sem annyira intenzív és színes, mint az éllovasok. 86 pont, 3900 Ft.
6. Crede Prosecco di Valdobiaddene brut, Bisol
Világos zöldesfehér szín, zártabb illat, laza textúra, nincs az a jó kis fanyarsága, mint a Foie-nek. Rendezett, visszafogottabb, nem komplex, egyszerű képlet, más nézőpontból kifinomultabb és elegánsabb, mint a zöm. 86 pont, 5100 Ft.
7. Desiderio Jeio Foie Prosecco, Bisol
Világos citrom gyenge gyöngyözéssel, intenzív citrusos gyümiillat- és zamat kis florális felhanggal. Édes íz színezi a fanyar, savhangsúlyos ízképet, olvadékony, illanó, alapjában véve egyszerű, de jó kvalitású, nagyon ivós könnyű nyári bubis geműze. Jacuzzi-fíling, mondja egy elmés zsüror. 85 pont, 3450 Ft.
8. Valdobbiadene Vigneti Del Fol Prosecco extra dry, Bisol
Világos zöldesfehér itóka, illatban-ízben kiegyensúlyozott tétel illékony és csontszáraz karakterrel. 82 pont, 5700 Ft.
9. Sparkelina Zenit gyöngyöző Pfneiszl
Citromnál sárgább, hihetetlenül intenzív keksz és gyümölcsillatú gyöngyözőbor, nem ez a könnyed nyári proseccós karakter. Vastag, érett, valahogy nem való a sorba, pala csillan benne és némi gumis felhang, összességében diszharmonikus, ő az egyik csalódás. 80 pont, 2000 Ft.
10. Fresco Gál Tibor
Ez a Pinot Noirból készített gyöngyözőbor volt a kóstoló másik nagy csalódása. Hagymahéj színű, furcsa, nem tetszetős gumis-füstös és dohos illatú, kesernyében végződő, nem kellemes palack volt. 75 pont, 1790 Ft.