Azt tudjuk, hogy a borban lévő különféle anyagok milyen jó hatással vannak szervezetünkre, sejtjeink regenerálódására, vérnyomásunkra, stb. Az azonban teljesen új, hogy a bőrsejtek védekezését is erősítik az UV-sugarakkal szemben.
Ez úgy szokott kezdődni, hogy ?Brit tudósok??, most kivételesen nem így kezdődik. Ebben az esetben ugyanis a Barcelonai Egyetem kutatói jutottak izgalmas eredményre. Mégpedig arra, amit a Journal of Agricultural and Food Chemistry-ben is megjelentettek, ?Protective Effect of Structurally Diverse Grape Procyanidin Fractions against UV-Induced Cell Damage and Death? címmel. Ezt angolos létemre sem kísérlem meg pontosan lefordítani, elég annyi hozzá, hogy az szőlőben található procyanidin nevű anyag UV-sugárzás okozta sejtkárosodás és sejthalál elleni védekező hatását vizsgálták. A szőlő magja, de több esetben a héja is (pl. cabernet, tannat) gazdag procyanidinokban. Ezek a flavonoidokhoz tartoznak, amelyek az aromaanyagokkal állnak rokonságban. A procyanidin a C- és B-vitamin, valamint a béta-karotin mellett ma a legismertebb gyökfogó, azaz antioxidáns anyag.
Ezt eddig is tudtuk. Amit azonban nem, hogy ezek az anyagok konkrétan meg tudják védeni a bőrt az UV-sugárzástól, azaz a csúnya leégéstől. Kár, hogy ez az infó csak most jutott el hozzánk, mikor már ritka lesz a nyáron az olyan idő, hogy erre nagyon oda kelljen figyelni, ennek ellenére jó tudni, hogy egy pohár palack jó erős színanyaggal rendelkező vörösbor a legjobb társ a tengerparton, valószínűleg tetemes mennyiséget kell fogyasztani belőle a kívánt hatáshoz, de megfürdeni benne sem utolsó ötlet. Ahogy Dr. Vino írja, mostantól minden az ABV– ről szól, és nem az SPF-ről.
De azt is megértettem végre, hogy miért isznak annyit a tengerészek.